Масово закриване на училища в Кърджалийско. В община Черноочене 450 ученици от целия регион са принудени да пътуват между 5 и 20 км всеки ден, за да стигнат до класната стая – в училище „Христо Смирненски”.
„Училището е средищно. Общината не е голяма, но е с доста жители, селищата са разпръснати. Училищата се затварят едно по едно. Пътуването на училищните автобуси е през целия ден - от 6 без 10 до 18.20 часа. Над 30 години съм в това училище - тук децата бяха 1200, сега са само 450 и то от целия регион”, казва Иван Стойков – директор на учебното заведение.
Според проф. д-р Николай Милошев, бивш министър на образованието, проблемът с подобни по-малки населени места е демографски. „Не може с 1-2 деца да се направи училище и то да е равностойно, примерно на немската гимназия в София, няма как да стане. По-евтино е да се купи един автобус и да се превозват децата, отколкото да се поддържа едно работещо училище с целия си персонал”, обясни той пред bTV.
Има обаче и друг вариант – при възможност учителите да ходят при учениците. За такъв похват се обяви Ева Борисова от Асоциация „Родители”. „Сградите не правят училището.
Най-важна и ценна е връзката учител-ученик”, подчерта тя.
Гостите в „Тази сутрин” по просветната тема се обединиха около становището, че образованието като цяло година след година се подценява у нас. „Може би, защото не е печелившо и не е нещо, което може да даде резултати за 2-3 години. Но най-много на България й липсва човешкият потенциал и тепърва ще й липсва”, подчерта Милошев.
Писателят Калин Терзийски от своя страна допълни мнението с констатацията, че се наблюдава шокиращ отлив от нуждата да се чете. „Библиотеки от 2 години не са получавали нови книги. Един народ без образовани хора и без общо ниво на образование не може да има претенции да живее добре. Едно стадо говеда няма право да иска да живее като швейцарци”, категоричен бе той.