Съдебният процес в Пазарджик фокусира прекалено общественото внимание, смята проф. Цветан Теофанов. Според арабиста обвинението към мюсюлманските проповедници е неясно, но при това дело изобщо не става дума за нов Възродителен процес.

13 имами от Родопите застанаха пред Темида с обвинения за проповядване на религиозна омраза и антидемократични идеи. Над 200 души се събраха на протест пред съда в Пазарджик. Част от тях се опитаха да влязат в съдебната зала, чуха се и възгласи „Аллах е велик” и твърдения за репресии над българските мюсюлмани.

„Този процес протича в информационно затъмнение,” отбеляза Теофанов. По думите му фереджетата и бурките са последното, което трябва да ни безпокои. Ислямоведът каза още, че някои мюсюлмани смятат, че е достатъчно да се облекат в мюсюлмански дрехи и да си пуснат бради, за да се смятат за вярващи.”

„Винаги съм твърдял, че в България няма радикален ислям, че българските мюсюлмани са мирни отрудени хора, които са загрижени повече за насъщния. Сега обаче съм малко притеснен за това, което се случва,” сподели Цветан Теофанов.

„Притесняват ме онези факти, които се разпространяват за някои от обвиняемите. Под „неверници” те разбират не само християните, а и хора от своето вероизповедание, които не се придържат строго към религиозните канони.”

Някои от обвиняемите са призовавали за обезглавяване на неверници, припомни проф. Теофанов. „Ислямът по начало е религия, която проповядва умереност, среден път. Никога пророкът Мохамед не е проповядвал да бъдат обезглавяване на християни, юдеи, дори езичници,” каза той.

Според арабиста събитията около делото биха могли да се използват за политически цели. Това по думите му може да доведе до много сериозен конфликт, който да се отрази на имиджа на България в мюсюлманския свят.