Една седмица след началото на лятната ваканция е добре да подканим децата да разлистят задължителните книги за четене или да порешават задачи, които са ги затруднили през изминала учебна година или са дадени за домашно. Това коментира пред БТА психологът Красимира Костадинова от Националния център по обществено здраве и анализи.

Тя обаче е против децата да прекарват повече време в училище през лятото. „Въпросът за размера на ваканциите не е толкова съществен, защото през годините в нашата страна постиганите от учениците резултати се променят, без да са се променяли ваканциите”, посочва тя и изразява опасния, че удължаването на престоя в училище може даже да има негативен ефект.

„Колкото по-малки са децата, толкова повече се нуждаят от външна намеса за организация на времето и начините, по които ще го оползотворят, за да могат да изпълняват своите задължения като ученици”, посочва тя и допълва, че е желателно всеки ден да се чете по малко.

Костадинова е на мнение, че е допустимо ваканцията да се възприема и като време за самоподготовка, „още повече, че според данни от проучване, България е сред европейските страни с най-краткото учебно време, особено в начална образователна степен”.

Психологът подчертава, че натоварването трябва да е съобразено с възрастта на децата: „За учениците в първи клас специалистите препоръчват натоварване в учебно време от 4 учебни часа по 30 минути дневно, с постепенно нарастване на продължителността до края на началната училищна възраст, като след най-много 1 час и 30 минути продължителност на работа трябва да следва почивка”.