Държавата е готова за провеждането на президентския вот и референдума в неделя, обяви отговорният за изборите вицепремиер Томислав Дончев, но предупреди, че са възможни хакерски атаки и опашки пред секциите.
Хакерските атаки, за съжаление, са нещо напълно обичайно по време на избори. Създали сме възможната организация, за съжаление, чудеса са невъзможни. Вижте какво става в САЩ – само през последните две седмици една от най-големите компании, интернет доставчици, една от най-големите хостинг компании бяха ударени. В днешно време никой не е на 100% защитен, каза Дончев.
От Централната избирателна комисия (ЦИК) обясниха пред bTV, че изборният процес не е свързан с интернет и организацията на броенето на резултатите няма връзка с мрежата.
Преди няколко месеца бяха взети допълнителни мерки за засилване на киберсигурността, след като на местните избори миналата година хакери нападнаха страниците на Президентството, ЦИК, МВР и ГРАО.
На 6 ноември за четвърти път у нас ще се проведе и машинно гласуване. Това ще стане на 500 места в страната, като 150 технически лица ще помагат, ако нещо се обърка. От ЦИК успокоиха, че и този вот не може да бъде хакнат, защото машините няма да свързани в интернет мрежата. Устройствата ще отпътуват към определените секции още утре.
Същевременно МВР е провело специално обучение за разследващи полицаи за осигуряване на реда и сигурността на изборите.
Ще се гласува в над 12 хил. секции, избирателите с право на глас са почти 7 млн. души, както за президент, така и за референдума.
При отчитане на резултатите от всенародното допитване ще се гледа броят на избирателите на всеки от трите въпроса, уточниха от ЦИК. Според специалисти по изборно законодателство дори отговорът на един въпрос е достатъчен за легитимността на допитването.
За да е успешен референдумът, в него трябва да са участвали 3 500 585 души, колкото на последните парламентарни избори.