Европейски помощи за общините, в които са настанени бежанци и интеграционна програма, в която да се включат чуждите граждани. Това предвижда Национална стратегия за интеграция на хората с бежански или хуманитарен статут, която Държавната агенция за бежанците подготвя, предаде БТА.

Тепърва ще се решава кой държавен орган да управлява схемата, посочи шефът на ДАБ Николай Чирпанлиев. „Без помощта на ЕС не можем да интегрираме 10 - 12 хиляди бежанци в страната”, подчерта той.

По думите му от октомври 2013 г. до края на април 2014 г. са регистрирани 5492 молби за закрила в ДАБ. Агенцията е предоставила статут на бежанец на 2320 души. Те са от Сирия, Ирак, Сомалия, както и без установено гражданство. ДАБ е дала през периода хуманитарен статут на 2802 души от Сирия, Ирак, Афганистан, и без гражданство.

Агенцията е отказала статут на 179 души от Ирак, Пакистан, Иран и др. Спряно е производството за даване на статут по 619 молби, а други 809 молби са с прекратено производство - те са на хора от Алжир, Мали, Ирак, Тунис и Камерун.

Държавната агенция за бежанците е изхарчила 13 788 390 лева за подпомагане на бежанците през 2013 г. и за първите четири месеца на тази година.

Капацитетът на центровете за настаняване от 1200 места през октомври 2013 г. вече е 6000 места. Всичките те отговорят на минималните стандарти за закрила на ООН и на Европейския съюз, каза Чирпанлиев.

Той отново обвини международната правозащитна организация Human Rights Watch в лъжа, след като тя излезе с критичен доклад за условията, при които живеят бежанците у нас.

„Наистина 65-те лева, които се дават месечно на бежанците са малко, но такива са възможностите на българската държава, подчерта председателят на ДАБ. Освен това ние даваме 65 лева месечно и на дете, а българските деца получават по-малко помощи”, заяви Чирпанлиев.

По думите му на всички е дадена възможността за работа и в ДАБ са идвали десетки работодатели, които предлагат работа със заплати до 400 - 800 лева, с осигурени места за живеене и настаняване на децата в детските градини.

Във всички центрове се изучава български език и всички които, са искали - са могли да го научат, каза Чирпанлиев. Над 20 процента от бежанците вече са с нагласата да останат в страната и на всички тях се осигуряват курсове по български език и се обучават на някакъв занаят, допълни той.

„Част от тези хора са номади, те не са живели в сгради и затлачват нашите канали, с всичко което можете да си представите. Част от парите на Агенцията отиват и за фирми за отпушване на канали”, обясни Чирпанлиев.

Според него конфликти между българи и чужденци като този в с.Розово могат да бъдат избегнати, ако наемателите се регистрират в местната община.