Да си успял не означава непремено да си директор. Доказателството - един млад човек, който се отказва от позицията си на мениджър на високо ниво със съответните доходи, за да стане собственик на работилница за колела.

Александър Македонски е млад и образован българин. Той превръща любовта към велосипедите от хоби в доходоносен занаят и вече втора година е съсобственик на ателие, в което той и екипът му изработват необикновени велосипеди.

„Нашата мисия е да правим уникални велосипеди, такива велосипеди, които да отговарят на характера на техния собственик. Това според нас стимулира хората повече да си карат велосипедите, а като цяло това решава много от проблемите на градската среда. Тоест, ние не само ремонтираме колелата, не само ги правим по-функционални, но и ги правим много по-красиви за да може да ти докосват душата”, споделя той.

Зад любовта на Александър към колелата стои история от детството. „Аз имам история с велосипеди от много малък. Когато бях в 5-6ти клас, бях единственият човек с балканче в квартала и супер много исках да имам хубав велосипед, който да карам. Нашите нямаха възможност да ми вземат и понеже така или иначе нямах възможност да карам хубав велосипед реших, че поне ще се отдам на моя си и ще го подобрявам както мога”, каза Александър.

И все пак остава въпросът, какво кара един млад човек с доходоносна работа да рискува и да промени коренно своята професия? Аз все повече наблюдавам сред мои връстници как работата им не им носи смисъл и те като цяло са нещастни, получават добри пари , живеят на добри места, могат да си позволят да правят много неща, които съвременният човек си позволява, обаче в същото време са нещастни”, разказва Александър.

Александър казва, че един велосипед повече означава една кола по-малко на пътя. „Втората причина, с която стимулирам хората да извядат колелата, е ако изобщо не искат да ги използват, могат да ни го дарят, пък ние ще го ремонтираме и ще го дарим на дете”.

А как е достигнал до идеята да даряват велосипеди? „Дойде един приятел февруари месец и ни каза, абе имам една стара трошка на тавана да взема да я сваля да ви я дам , вие я реставрирайте или просто я поправете и дарете на някой колело. И тогава с моя съдружник си дадохме сметка, че всъщност има много стари трошки по таваните и по мазетата, по гаражите и къде ли не  и ние можем да направим кампания да ги съберем тия колелета да вземем всички здрави части и да ги ремонтираме и да ги дарим на деца в нужда. И понеже на нас бояджийското ни е в Дряново и добре познаваме града решихме да направим кампанията за там. Работихме заедно със социалните служби и те направиха списък от деца, които нямат велосипеди, не могат да си позволят да имат такива и така се случи, че дарихме 70 велосипеда на деца в Дряново”, разказва Александър.

Следващата такава кампания ще се проведе февруари месец, а междувременно всеки, който желае може да дари своя стар велосипед и да зарадва дете.