Криминализирането на неизплащането на трудови възнаграждения, за което настояват протестиращите металурзи от „ОЦК-Кърджали”, е крайна мярка и не трябва да се определя като престъпление в Наказателния кодекс. Такова мнение изказа председателят на Народното събрание Цецка Цачева, която посети града.
Работниците от Оловно-цинковия комбинат започнаха протестите си на 1 март заради дълго неплащаните от работодателя им заплати. Според Цачева държавата има отношение към казуса, който обаче е „деликатен”, защото заводът е изцяло частна собственост. По думите й нарушението може да се преследва по административен път и да бъде санкционирано, но криминализирането му би било „крайно”.
„Знаете, че правото е изключително консервативна система. Трябва да има повторяемост на случаите, за да се стигне до криминализиране на едно деяние. Не казвам, че са малко случаите днес, когато не се изплащат възнаграждения, но лично аз, като юрист, мисля, че това е една много крайна мярка и такова деяние не бива да бъде криминализирано в Наказателния кодекс,” заяви Цецка Цачева и добави, че би могло да се търсят и други икономически стимули, за да не се стига дотам.
Подписката за исканията на металурзите от „ОЦК-Кърджали”, която подкрепиха 10 хил. жители на Кърджали, е внесена в две парламентарни комисии - Комисията по правните въпроси и Комисията по правата на човека, като било възможно Народното събрание да излезе със становище по нея, каза в Кърджали председателят на парламента. Цачева обаче не пожела да коментира какво би могло да бъде становището, за да не повлияе на решението на колегите си.
Цецка Цачева е на двудневно посещение в Кърджали заедно с полския посланик Лешек Хенсел и британския му колега Джонатан Алън. С нея са и заместник-министрите на регионалното развитие и на икономиката - Иво Маринов и Николина Николова, които ще участват във второто издание на Майския фестивал „Бъдеще с традиции - Кърджали 2012”.