70% от заболяванията при хората се дължат на нездравословен начин на хранене. Около празниците пък можем да качим и до шест-седем килограма от преяждане.
Илюстрация на опита да избягаме от последиците на празничните трапези са препълнените фитнес-зали два дни след Нова година. „Аз съм такъв, лаком, много и обичам от всичко по много, и докато не свърши, не спирам. Два-три килограма отгоре съм качил за четири пет дни. Дори за една вечер - два килограма може би”, обясни един от посетителите Григор Господинов.
Според лекарите преяждането е опасно, защото често води до задух, умора, а оттам и дори до инфаркт и инсулт.
„Българите са чревоугодници, те обичат да празнуват и често пъти преяждат и препиват, което се оказва и рисково. Българинът обича да яде и туршии, консерви, които са доста осолени храни, заради което пък се задържа вода в организма. Оттам пациентите могат да развият и сърдечна недостатъчност”, обясни д-р Божидар Кръстев от столичната болница „Царица Йоанна” – ИСУЛ.
Спортът е добро начало, но не е достатъчен, за да избегнем негативните ефекти от преяждането. „В човешкия организъм на всяка клетка се падат по десет бактерии и човешкия организъм се нуждае от пречистване”, обяснява диетологът проф. Христо Мермерски.
Затова лекарите препоръчват продуктите с антиодиксанти, които съдържат Витамини А, С и Е. Важно за здравето ни е да консумираме по половин килограм плодове и зеленчуци, и то всеки ден, а не само по празниците. „Ако консумираме всеки ден по една ябълка, се намалява с 60 - 70% рискът от инфаркт и инсулт”, обясни Мермерски.
Не пречи и всяка сутрин да пием по чаша топла вода с лъжица мед и малко ябълков оцет на гладно.