Чиновници спряха лечение на болна лекарка в чужбина по неясни причини. За това разказаха пред bT V д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването и инж. Методи Методиев, който е съпруг на психиатърка с 35 г. стаж.

Нина страда от тежка форма на левкемия, за която случайно разбира преди година. Двамата с мъжа й отиват в Солун за потвърждаване на диагнозата, защото тя говорим гръцки. Лекарите там й казват, че състоянието й е тежко и ако не започне химиотерапия веднага, й остават 3-6 месеца живот. Приятели помагат финансово на семейството, но Методи праща документи с искане за трансплантация до нашето здравно министерство.

Няколко светила в медицината изготвят заключение, според което Нина не може да се лекува у нас, защото в България подобна трансплантация на костен мозък не е правена. Специалистите предлагат на МЗ да финансира операцията на жената. Методи прочита това заключение неофициално. Междувременно от министерството намират други консултанти, които казват, че Нина трябва да се лекува у нас, обясни д-р Стойчо Кацаров.

Въпреки че чиновниците са длъжни да пратят отговор на семейството до 30 дни след запитването, официалният отказ пристига цели 4 месеца по-късно.

През април без каквато й да е помощ от държавата на Нина е направена трансплантация, която струва около 70 000 евро. Ако това не се беше случило обаче, жената вече нямаше да е сред живите.

„Не трябва чиновникът да определя кой трябва да живее и кой – не”, категоричен е съпругът й. Той е завел дело срещу здравното ведомство.

„Това не е единственият подобен случай”, заяви д-р Стойчо Кацаров. Само Центърът за защита правата на здравеопазването води 3 дела срещу МЗ.

Д-р Кацаров казва, че не може да си обясни реакцията на ведомството. Според него възможните причини са липса на пари, човещина и компетентност.