Бум на летни инфекции по морето. Въпреки че официалната статистика не сочи много по-висока заболеваемост, аптеките по Черноморието отчитат три пъти скок в продажбата на антивирусни препарати.
Основната причина, според лекарите, е продължителното горещо време и топлата морска вода, което помага за разпространение на инфекциите.
По данни на здравната инспекция в Бургас, за юли са регистрирани 163 случая на заболели от така наречените летни чревни инфекции. За миналия юли те са били 142.
В Инфекциозното отделение на бургаската болница през юни е имало 150 пациенти, за юли те са вече 270. В сравнение с миналото лято случаите са с по 30-40 повече. Трябва обаче да отбележим, че става въпрос за по-тежките случаи, в които болните са потърсили лекарска помощ.
Вече близо месец температурата на морската вода не пада под 28 градуса.
„Става като бульон, в който могат да се развият вируси, бактерии... като се нагълтат с вода, възможността да влязат и някакви микроорганизми, дали ще са вируси, дали ще са бактерии, се увеличава”, обясни шефът на Инфекциозното отделение д-р Костя Бакърджиев.
Опасността е по-голяма в курортите, в които няма пречиствателни станции или капацитетът им е недостатъчен за повечето туристи през юли и август. Прекаляването със слънце също помага за развитието на инфекциите.
„Да не стоят като каспичански селяни по 12 часа, а между 11 и 16.30 да не се ходи на плаж. Самото прегряване засилва възможността за отключване на ентерална инфекция, каза д-р Костя Бакърджиев.
През последния месец аптеките по морето отчитат бум в продажбата на антивирусни препарати. Консултациите с лекар са задължителни, ако симптомите продължат повече от ден-два. Всеки пети, хванал вируса, стига до болницата, заради усложнения.