Когато пътуваме нанякъде, виждаме планини и склонове, покрити с дървета. За повечето от нас те са естествена даденост. Сигурно си мислите, че са си там, защото природата ги е създала. За част от тях е точно така.

Снимка: Ладислав Цветков

Общата площ на горите в България е над 4 млн. хектара. По ред исторически причини повече от 1/3 от тях обаче са с изкуствен произход – създадени и залесени от човека.

Знаете ли, че Витоша например, е била изключително слабо залесена в недалечното минало. Кампания през 50-те години на миналия век води до масово засаждане на растителност – част от тези около 1 млн. хектара изкуствено залесени гори.

Снимка: Ладислав Цветков

Причините за създаването им са основно две: за борба с ерозията на почвата и срещу наводненията.

Ерозия на почвата може да видите лесно в планински райони без растителност. Веднъж допусната, тя превръща склоновете в каменисти участъци, на които не вирее почти нищо.

Водоохранните функции се изразяват в това, че горските масиви задържат водата от дъждовете и не позволяват тя да се стича свободно по склоновете и да образува големи водни маси, които наводняват равнинните земеделски участъци и населените места.

Снимка: Ладислав Цветков

За жалост, в наши дни наводненията до голяма степен са резултат именно на отслабените водоохранни функции на горите във водосборите. Причината е ясна и бедствията се случват там, където няма гора или тя не е с желаната структура.

Отделен е въпросът за ролята на горите за пълноводието на реките.

Изкуствените гори у нас са предимно от бял и черен бор. Начинът, по който са създадени преди години обаче, днес изправя лесовъди и учени пред трудната задача да ги опазят или постепенно да ги подменят. А подмяната е належаща там, където горите са с намалена устойчивост.

Снимка: Ладислав Цветков

До голяма степен това се дължи на неподходящ дървесен състав и произход. Част от иглолистните култури, предимно тези от бял бор на ниска надморска височина, са със слаба устойчивост на бури, снеговали и нападения от вредители като кореновата гъба и върховия корояд.

Снимка: Ладислав Цветков

В района на Брезник и в Източните Родопи, например, може да се видят мащабите на пораженията от тези вредители.

Големият дебат е как съществуващите гори да бъдат трансформирани в такива, които са най-подходящи за дадените райони.

Снимка: Ладислав Цветков

Един от вариантите е поразените участъци да бъдат отстранени, в това число и здравата гора около тях, на разстояние височината на едно дърво.

Много специалисти обаче смятат, че това няма да има необходимия ефект и трябва да се даде възможност за израстването на естествена гора, т.нар. подраст.

Снимка: Ладислав Цветков

Специализираната терминология в случая не е важна и не ѝ е мястото тук. Важни са въпросът и решението.

Добре е, че говорим за дългосрочен процес, който ще отнеме десетилетия. Но това съвсем не го прави маловажен, защото е въпрос, свързан с бъдещето на нашите гори. Гори, създавани с много усилия и труд. Факт е, че горите винаги са имали и своето стопанско значение и тяхното стопанисване не може да спре.

Снимка: Ладислав Цветков

Ще завърша с това, с което започнах. Гората има важни противоерозионни и водоохранителни функции. Част от иглолистните култури, особено тези от черен и бял бор, създадени върху оголени в миналото земи, нямат алтернатива и тяхното изсичане ще доведе до интензивна ерозия на почвата и наводнения.

Снимка: Ладислав Цветков

Заинтересованите от дърводобив и печалба може и да не се замислят за това, но срещу тях се изправят учени и лесовъди.

Вижте тяхното мнение във видеото:

Вижте и първата част – „bTV Репортерите: Мисия гора“, която излъчихме през ноември 2015 г.: