40-градусова жега в първия месец с новата цена на тока. Ако за домакинствата използването на климатик е пожелателно, то в болниците, например, е задължително.

Хасковската болница е един от големите консуматори на ток. Средният разход за електричество на месец досега е бил 40 хиляди лева, а от юли лечебницата ще плаща с 5 хиляди отгоре. Болницата обаче не може да пести от ток, защото в жегата медицинската апаратура може да откаже и това да се окаже пагубно за пациентите.

„Болниците имат буфер, в който могат да намалят разходите за енергия, като се върви към енергийна ефективност. Ние в тази връзка имаме поетапна смяна на дограма, имаме топлоизолация, естествено всичко се прави бавно, поетапно, но посоката е тази”, коментира д-р Славчо Близнаков - директор на МБАЛ Хасково.

Скъпият ток удря директно и по ресторантьорите, които, за да спестят, трябва да изключат вентилацията. Но ще загубят клиентите. Решението е в намаляване на другите разходи.

„Вместо да мислим как да развиваме бизнеса, ние мислим как да ограничаваме разходите. Икономията е майка на мизерията. Гледаме салфетките дали струват 1 стотинка или 0,9 и прецизираме нещата, това е”, казва собственик на заведение в града.

И домашният климатик вече ще ни струва по-скъпо. Затова хората отсега търсят различни варианти как да им излезе по-евтин комфортът. „Ще се събираме в стаята, в която има климатик – като през зимата”, сподели опита си Нели Василева от Хасково.