Освобождаването на Гълъбин Боевски по всяка вероятност е „награда” за сътрудничеството му с полицейските или правораздавателните органи в Бразилия. Такова предположение направи европейският кореспондент на един от най-уважаваните вестници в Бразилия „Естадо де Сао Пауло" - Жамил Шаде в предаването „120 минути” по bTV.

„Един от слуховете в този, а и в други случаи е, че този човек, българин или от друга националност, може да направи следното. По време на престоя си в затвора или още на етапа на разследването срещу него, ако сътрудничи на полицията или на правораздавателните органи в Бразилия, казвайки имената на други свои съучастници, замесени в деянието може да получи „награда". „Награда" в смисъл на – „Ти ще прекараш малко време в затвора, но много по-малко от времето, което първоначално се е планирало да прекараш в затвора". И когато тази негласна по-малка присъда изтече, ти ще трябва да напуснеш страната. В този случай, аз съм убеден че българският гражданин никога повече няма да се завърне в Бразилия,” обясни Жамил Шаде.

Гълъбин Боевски се завърна изненадващо в България през тази седмица, след като преди две години беше арестуван за трафик на кокаин и получи присъда от над 9 години затвор. Тя обаче не е потвърдена от последната съдебна инстанция – Федералния съд на Бразилия. Въпреки това обаче той е експулсиран със заповед от 13 март тази година.

По думите на бразилския журналист в бразилските закони „експулсацията” се прилага за човек, чийто интерес е несъвместим с националните интереси на Бразилия.

„В този конкретен случай формалният повод е трафик на наркотици, а човек, който е свързан с подобни деяния може да бъде екстрадиран. Това не е първият човек, нито пък първият случай. Случвало се е и преди - човек, който е осъден в Бразилия, но е чужденец, след известно време може да бъде експулсиран от страната”, обясни Жамил Шаде.

„Официалното обяснение, което бразилското правителство дава е, че Бразилия има правото да го пусне когато пожелае дори и той да е осъден. Но нека повторя, монетата има две страни. Първо той остава още шест месеца в затвора дори и при наличие на решение за неговото освобождаване. Това вероятно е начин за задържането му в Бразилия докато той сътрудничи на властите. Това е слух, но много силен слух, който не е потвърден официално от правителството”, подчерта бразилският журналист.

Той не изключва възможността 6-месечното забавяне да се дължи на бюрокрация – докато всички детайли бъдат изпипани. „Като бразилец обаче искам да ви кажа, че аз бих заложил на първата версия и обяснение и бих се съмнявал в официалната правителствена линия”, подчерта Жамил Шаде.

Той обясни, че властите в родината му обикновено не предоставят точна информация за чужденците, които са били освободени заради сътрудничество с властите при подобни престъпления. „Правителството обикновено казва, че подобни решения не са изключение. Това се случва често. Ние журналистите преброихме най-малко десет подобни случая с десет освободени чужденци на година. Истината е, че това са не особено прозрачни сделки”, обясни журналистът.

„Ще кажа само за ваша информация, че правителството никога не е предоставяло подобна информация за случая с вашия българин. Чак след като вие, журналистите в България, съобщихте за това, властите в Бразилия решиха да кажат нещо малко. Има много случаи на бразилци, които също са били освобождавани или присъдите им са били намалявани, защото те са сътрудничли на полицията, но тези детайли са много добре пазени от властите тук. Може би този случай може да промени малко поведението в Бразилия по тази тема”, завърши Жамил Шаде.