Печално известният блок Тотлебен 33 в Плевен, наричан „блок на ужасите”, буквално е обезкостен от наемателите си. От години настанените в него роми разграбват и рушат 16-етажната сграда. Натрупали са сметки за ток, вода и наем за хиляди левове. В същото време, въпреки разпореждането на общината, повечето обитатели на сградата отказват да я напуснат.

„Дом на услугите” - това е надписът на входа на блока. През 2006 г. в него са настанени ромски семейства и оттогава до днес те бавно го унищожават. Вече няма прозорци и дограми, изтръгнати са кабелите, измъкнато е желязото от терасите и стълбищата.

„В момента блокът от 10 до 16 етаж е затворен, преграден с метална решетка и достъпът е ограничен”, казва Полина Георгиева - директор на общинска фирма.

Преградата обаче е прерязана, а достъпът до празните жилища - осигурен. Обитателите на блока вече са натрупали и много дългове - над 2 хиляди лева за наем и още 75 хиляди за вода. Редовни платци са само 16 от общо 40 семейства.

Надежда Гъркова е сред редовните. Преди пет години е настанена тук, направила е ремонт. Сега не желае да се мести - не харесва къщата, която й предлагат.

Тези, които си плащат, обвиняват останалите за ситуацията. Иван Иванов е един най-ранните обитатели на Тотлебен 33. Признава, че сега няма работа, няма и възможност да плаща. Тъй като е кръгъл сирак, остава на улицата.

Съдбата на сградата тепърва ще решава общината. Оттам гарантират, че Тотлебен 33 няма да стане втори блок 20 в Ямбол.