80 евро на ден - толкова харчи средно чуждият турист, дошъл да обиколи нашите културни забележителности. За сравнение - българите харчим по 20 евро, показват данни на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

68% от чуждестранните гости, които идват на културен туризъм в България, са висшисти, прекарват средно седмица и са основно от скандинавските страни, Франция, Италия, Испания и Русия.

Няма изненада в местата, където водят чужденците - най-посещаваните за културен туризъм са Несебър, Златни пясъци, Пловдив, София, Варна и Рилският манастир.

Точно последният обект ни класира и в престижна международна ранг листа. Тази година България за първи път влезе в подборката на „Нешънъл джиографик” (National Geographic) за 50 пътувания, които човек трябва да направи през живота си. Маршрутът, който ни вкара в световната класация започва от Рилския манастир.

Обиколката трае 11 дни и обръща внимание не само на луксозните и известни обекти като Рилския манастир, Етъра и Караново, но и на малките селища. Предлагат се дегустация на вино и месене на баница. Всеки ден се общува с местните хора.

Страната ни обаче все още се приема като място за морски и ски туризъм. 80 на сто от цялата леглова база е събрана върху 5 процента от територията, а потокът от туристи е силен няколко месеца в годината.

„Нашата идея е България да бъде промотирана като дестинация за целогодишен туризъм. Всички тези проблеми да бъдат решени чрез развитието на специализирания туризъм, един от които е културният туризъм”, казва Иво Маринов.

Теоретично с повече атракции ще бъдат привлечени туристи с по-дебели портфейли. Обиколката "Чудесата на България: изкуство, вино и традиции" струва за американския турист 4700 долара.

За разлика от останалите 49 "маршрута на живота" - българският ни е под носа. Все още има време да опознаем родината преди първата група американци, която идва наесен.

Междувременно икономическият министър Делян Добев направи прогноза, че тази година у нас ще почиват с 6 до 8 на сто повече туристи. Този ръст обещава и повече доходи за страната.