България е на едно от последните места в Европа по качество на грижите за болните от хепатит B и C. Случаите се диагностицират късно и усложненията са много чести.
У нас няма точни данни за броя на инфектираните с вирусни хепатити. Смята се, че около 1,5% от населението може да има хепатит C, а около 4% - B. В момента изследванията не се поемат от касата или здравното министерство, но може да се направят в почти всяка лаборатория.
„Колкото по-рано установим проблема, толкоз вероятността да помогнем, реално да излекуваме, човека е по-голяма,” каза проф. Красимир Антонов от клиниката по гастроентерология към УМБАЛ "Св. Иван Рилски".
Според европейския индекс за качество на грижите за болни от хепатит, страната ни е на 21 място. След нас в класацията са Гърция, Чехия и Унгария.
„21-вото място за Българя показва, че сме направили някои добри неща. Например въвеждането на ваксинацията за новородените деца за хепатит B, но има още много какво да работим,” каза д-р Хасърджиев от Националното сдружение за борба с хепатита.
У нас, за разлика от други европейски страни, продължава да е голям проблем и разпространението на хепатит А. На много места вече имаше взрив на заразата. Сега тя затихва.
„Взехме решение и закрихме това допълнително отделение, което подпомогна Инфекциозна болница в най-острия период. То беше открито в Белодробна болница на един етаж. Вече нямаме нужда от него. В момента ръст имаме единствено във Варна и Бургас,” отбеляза главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Освен добра лична хигиена, срещу хепатит А може да се борим и с ваксинация, особено в рисковите групи. Ваксина има и срещу Хепатит B.