Повече от половината европейци очакват все по-голям стрес на работното си място в следващите няколко години. Данните са от проучване на Европейската агенция за безопасност и здраве.

Българите също попадат в тази група, като очакват увеличаване на стреса на работното място през следващите пет години. 69% от сънародниците ни дори са на мнение, че напрежението ще нарасне рязко. Интересното е, че нито един българин, участвал в проучването, не се надява стресът да намалее значително.

Страната ни е сред челниците в класацията за очакваното повишение на напрежението на работа. Преди нас се нареждат само гърците. След нас са германците и румънците. На обратния полюс са страни като Норвегия, Дания и Литва, където работещите не очакват драстично увеличаване на стреса.

Сред хората, които страдат най-силно от напрежението на работно място са хирурзите. Техните грешки в работата могат да се окажат фатални, дори да е просто едно леко трепване на ръката.

В силен стрес работят и ръководителите на полети. В по-натоварените дни един екип у нас обслужва средно по 40 полета на час. А извънредните ситуации, когато в самолета има авария или пък болен пътник, рязко повишават напрежението. Тогава от ръководителя на полети се очаква бързо преразпределяне на трафика във въздуха, за да спаси човешки живот.

Според психолозите има много възможности хората с динамични професии да намалят стреса след тежък ден, като сред тях са риболовът и спортът. Ако и това не помогне, лекарите възлагат надежди на съня, който след много стресови ситуации на работното място може да се окаже добро лекарство.