Двама бивши ресорни министри – Сергей Игнатов (по времето на ГЕРБ) и Николай Милошве – в служебния кабинет, подкрепиха възможността да има домашно обучение, но само в конкретни случаи, които го налагат. Дебатът бе подновен миналата седмица, когато стана ясно, че министерството е отнело награда на момче, тъй като не ходи на училище.
„Малко робуваме на една криворазбрана представа, че всеки от нас разбира от всичко и по много. Малко са родителите, които са достатъчно образовани, че да разбират повече от цялата система. Самият аз съм сигурен, че мога да образовам дете по някои дисциплини, но не и по всички”, заяви в „Тази сутрин” Милошев.
Дискусията по темата включи и въпроса за по-голямото участие на родителите като цяло в създаването и реализирането на образователната система. в тази връзка Игнатов припомни, че миналата година на 24 януари е трябвало да бъде приет проектозакона за предучилищното и училищното образование, който обаче спрял на средата на второ четене. По думите му чрез него се осигурявала необходимата гъвкавост на системата и се давали повече възможности за родителите чрез обществени съвети.
„Докато съществува българска държава, тя ще запази своите функции за подпомагане и регулиране на образователния процес. Въпросът е как го прави – дали като слон в стъкларски магазин или по друг начин. Случаят с момчето е грешка, министерството има много начини да не се намесва, тъй като ролята му е да подпомага системата, а не да играе ролята на наказателен отряд”, каза Игнатов.
Според него бавенето на този закон е „голямо престъпление”, тъй като той вече остарява, а причината за това е, че голяма част от политиците мислят краткосрочно.
Милошев допълни, че „нещата ще си дойдат на мястото”, когато образованието стане приоритет на държавата, за да не губим човешки ресурс.