Германия и Испания дават препоръки към България за малките хора у нас. Призивът е за осигуряване на безплатно здравеопазване и подобряване на градската среда.

Копчето на асансьора е само първото предизвикателство за Венера Великова. Целият й ден приминава като състезание - борба със средата, в която живее. „Ако ми се налага да отивам някъде за нещо, винаги съм с човек, честно казано, притеснявам се сама”, споделя тя.

На международна конференция на малките хора в Испания Венера остава силно впечатлена. „Отношението на хората там е друго към малките, условията, да не говорим за медицината. Разликата е, че при тях всичко се заплаща от Здравната каса, държавата им подпомага”, обяснява тя.

В България Здравната каса не дели хората на малки и големи, а на здравноосигурени и неосигурени. Българите с нисък ръст обаче се нуждаят от грижи, за да живеят.

„Безплатно здравеопазване, периодично диагностициране, ако има усложнения в заболяването им и друго важно нещо е създаването на център за малките хора в България, защото и Германия, и Испания имат такива центрове, в които се провежда и рехабилитация и консултиране”, изреди президентът на Националната организация „Малки български хора” Светослав Чернев.

Следващата международна среща на малките хора е след 4 години. „Промяната зависи от всички. От нас като хора, от обществото, от политиците, от всички”, категоричен е Чернев.

„Някой път просто ме е страх да си помисля за живота след 10-20 години. Опитвам се да не мисля. Надявам се на по-добро”, признава Венера Великова.