Заради бежанците България подсилва охраната по границата с Турция. Потокът от търсещите по-добър живот в Западна Европа не спира. Междувременно Хърватия обяви, че не може да приеме повече бежанци.

МВР обяви, че разполагаме до хиляда военни по границата с Турция. В същото време властите в южната ни съседка дадоха ултиматум на имигрантите да се изтеглят във вътрешността на страната.

Екип на bTV e в пограничното село Маточина, на 200 метра от границата с Турция, където хиляди бежанци край Одрин стоят и чакат своя шанс да продължат пътя си към Западна Европа. Единият от тези пътища обаче преминава през България.

660 души само снощи са направили опит да преминат на наша територия нелегално, който е бил осуетен от службите. В Маточина почти през ден посрещат и изпращат бежанци.

Пътеките през границата стигат чак до Черно море

Само тази нощ в района на Царево са задържани над 150 имигранти, сред които и сириецът Заки, чийто каналджия вече е един от четиримата, срещу които прокуратурата в Царево повдигна обвинения.

„Преминахме през няколко реки, едната дълбока, и четири дни бродихме в гората, нахапаха ни буболечки, комари. Бягам от войната, искам децата ми да имат по-добро бъдеще", разказва Заки.

Неканените гости в пограничните села ще спрат, когато цялата граница с Турция бъде опасана с ограда. Строителството на защитното съоръжението обаче се бави, а миграционният натиск с всеки ден се увеличава в пъти.

„Нашите експертни анализи показват, че имаме сили да се противопоставим на такова неконтролируемо и, подчертавам - незаконно проникване през държавната ни граница и ние сме твърдо решени да го направим”, подчерта главният секретар на МВР Георги Костов.

Затова в охраната по границата се включи и армията

Днес за граничната бразда заминаха първите 46 войници, които ще патрулират заедно с полицията.

От МВР припомнят, че единственият законов начин за търсене на убежище у нас е само през гранично контролно-пропускателните пунктове.

След последните събития на сръбско-унгарската граница от българското МВР заявиха, че няма да използват сила при евентуален щурм на хора от страна на Турция към България.

Ултиматум от валията на Одрин

В Одрин около 1400 бежанци вече трети ден са възпирани от турските власти по техния път към Западна Европа. В късния следобед заради решението на българската страна да разположи до 1000 военни по границата ни с Турция на пункта Капъкуле се проведе среща между валията на Одрин и българския главен секретар на МВР Георги Костов.

Срещата беше на четири очи и след нея валията на Одрин успокои българските власти, че нямат поводи за притеснение относно навлизането на големи групи бежанци на българска територия. Също така информира, че в района на Одрин и в самия град са разположени около 2400 бежанци от Сирия и Ирак и посочи, че около 100 души от тях са се отправили към турско-гръцката граница в пореден опит да навлязат на гръцка територия.

Турските власти отправиха ултиматум към бежанците с предупреждението, че имат три дни да напуснат мястото и да се върнат обратно в бежанските лагери, намиращи се в южните части на Турция. Хората обаче категорично заявяват, че нямат никакво намерение да се върнат обратно.

В Одрин бежанците казват, че искат свободен достъп до гръцката, не българската граница. Утре се очаква среща в Анкара с избрани представители на бежанците и премиера на Турция Ахмед Давутоглу.

1000 души от дни живеят на автогара в Истанбул

Повече от 1000 души от три дни пък живеят на една от най-големите автогари в Истанбул. Застопорените на истанбулската автогара Есенлер бежанци обявиха мирен протест. Искането им е само едно - да бъдат пуснати на път.

Всеки час на автогарата пристигат нови бежанци, някои от тях живели по няколко години в Турция. Властите са забранили на фирмите превозвачи да им продават билети. Някои са нарушили забраната и са им били наложени глоби.

Сред протестиращите най-много са сирийците, но има хора и от Ирак, Палестина и Йемен. Разказват, че никой не ги спира да поемат на път към Измир, откъдето могат да продължат пътуването си по море.

Всекидневните новини за смъртни случаи на хора опитали се да достигнат Гърция с лодки обаче спират голяма част от бежанците. Полицейското присъствие на автогарата е засилено и хората очакват скоро да бъдат изгонени със сила от мястото. За момента протестът и струпването на бежанци не пречи на нормалната работа на автогарата, която освен вътрешни линии обслужва и автобусите пътуващи от и към България.

След щурма

На сръбско-унгарската граница след ескалацията на напрежението вчера хилядите бежанци, които няколко дни чакаха Унгария да отвори вратите си и да ги пропусне по пътя им към Западна Европа днес си тръгнаха.

Упътвани от доброволци на терен, повечето от тях се насочваха към Хърватия.

Върховният комисар на ООН за правата на човека Заид ал Хусейн изрази днес възмущение от реакцията на Унгария на наплива на мигранти, предаде Франс прес.

"Уплашен съм от жестоките и, в някои случаи, незаконни действия на унгарските власти... Някои (от тях) са явни нарушения на международното право", зави той в комюнике.

Хусейн определи като "наистина шокиращи" кадрите с жени и деца, атакувани със сълзотворен газ и водни оръдия на унгарската граница. Тази политика на унгарското правителство е резултат от неговата ксенофобия и враждебност към мюсюлманите, коментира той.

Кризата се премества от сръбско-унгарската към сръбско-хърватската граница. Днес близо 6 хиляди бежанци влязоха в градчето Товарник. При опитите им да се качат на автобуси за вътрешността на страната, възникнаха сблъсъци.

За да овладее ситуацията, правителството спешно изпрати 100 полицаи за борба с безредиците.

По-рано през деня министърът на социалните грижи прогнозира, че се очакват около 20 хиляди бежанци през следващите две седмици.

Тази вечер обаче вътрешният министър предупреди, че Хърватия няма капацитет да приема повече бежанци.