Трябва ли да има учебни часове за реакции при природни бедствия и аварии? Засега няма такава задължителна програма в училищата, но такава предлага Българският червен кръст.

Паника, сърцебиене, изострен инстинкт за самосъхранение - това изпитва всеки попаднал в симулатора на земетресения в учебния център на Червения кръст. „От началото на тази година са преминали 2500 ученици, които са изслушали лекция за видовете природни бедствия и са провели практически занятия за отработване на действия при бедствия и аварии”, обясни зам.-директорът на Националния учебен център на БЧК Огнян Иванов.

От БЧК искат обучението им да залегне сред задължителните предмети в училище, за целта вече са подготвили и учебни помагала в помощ на учениците. „Имаме идея да реализираме една наша отдавнашна мечта да влезе като задължително в учебните планове на МОН”, посочи Теодора Томова от Главна дирекция „Водно спасяване”.

Всяка година учениците получават и задължително обучение по „Пожарна безопасност и защита на населението". 32 СОУ в столицата е сред училищата, в чиято учебна програма обучението е застъпено в часовете на класа, но освен експертите от пожарната, там разчитат и на доброволци.

„Имаме много доброволци родители, които работят в съответни служби и изнасят допълнителни лекции на децата, което е наистина много интересно, защото това е и вид кариерно обучение, когато родителят говори с децата”, обясни директорът на столичното 32 СОУ Нели Костова.

Обучителите признават и за комични ситуации по време на обученията. „Имаше интересна случка, когато давахме за пример - какво трябва да направим, когато стане земетресение и трябва да излезем навън, кое ще бъде първото нещо, което ще вземем и, разбира се, децата реагират, че ще вземат лаптопа. Да де, ама за какво ти е, когато нямаш ток?”, пита Петър Петров от младежкия Червен кръст.