Балканските държави, сред които и България, са най-застрашени от манипулации, извършвани чрез фалшиви новини. Това показват данните от изследване на „Отворено общество” в 35 държави. Нашата страна е в групата на тези, при които се събират няколко негативни тенденции – контролирани медии, некачествено образование и ниска степен на доверие между хората.
Изследването, което се провежда за втори път, се базира на данни на „Фрийдъм Хаус” и „Репортери без граници” за свободата на словото, на PISA за качеството на образованието, на ООН за електронното участие и на Евростат за доверието. Във всички тях България се представя катастрофално през последните години и така не е изненадващо, че е на 30 място от 35 държави, редом със Хърватия, Унгария, Гърция, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Албания, Македония и Турция.
За една година България не е променила позицията си. По показателя „Доверие между хората” само Сърбия е по-зле от нас.
На обратния полюс са държавите от Северозападна Европа – най-подготвени да противодействат на дезинформацията са скандинавските страни, Холандия, Естония и Ирландия.
Най-голям спад спрямо миналата година отбелязва Полша, която губи три позиции, основно заради влошаване на оценките за медийна свобода (на фона на екзалтираната масова подкрепа за ултраконсервативната антиевропейска управляваща партия – б.р.) Подобни процеси текат и в Словакия и Унгария.
При съпоставянето на индикаторите, измерващи нивата на функционална грамотност и степента на медийна свобода, се вижда, че страните с по-добро образование имат повече медийна свобода и обратното – до степен да няма държава със зле образовано население, където медиите да са свободни.