Българският фармацевтичен съюз предлага да бъде сложен край на нечетливите рецепти, объркващи и аптекари, и пациенти. Идеята им е предписанията вече да се пишат на компютър, а не на ръка.

Често разчитането на рецептите се оказва „мисия невъзможна” дори и за фармацевтите. Сега на компютър се пишат само тези, които са за лекарствата по здравна каса. Останалите често са нечетливи, липсва и телефон на лекаря, което прави консултацията с него невъзможна. А ако стане грешка, тя може да е фатална за здравето ни.

Лекарите не виждат проблем в идеята с изключение на това, че няма начин да се приложи в случаите, когато няма достъп до компютър и принтер – например, при домашни посещения.

Предложението идва седмица след като в аптека в Кюстендил объркаха лекарството на шестмесечно бебе.

На косъм

Пенко вече се чувства по-добре. Преди седмица помощник-фармацевт в аптека в Кюстендил му отпуска грешно лекарство - вместо предписаният от лекаря антибиотик дава медикамент за астма.

"Много ще ме е страх и винаги ще проверявам винаги и аз дали е същото, не съм фармацевт, не разбирам какво пише по рецепти, обаче ще се уточня по два три пъти", споделя бащата Златко Диков.

Освен че обърква лекарството, помощник-фармацевтът го отпуска без да има право на това. По закон може да отпуска само лекарства, които са без рецепта.

Други промени

Съсловната организация настоява помощниците да могат да дават хапчета, само ако до тях има магистър-фармацевт. Помощниците пък искат обратното - повече правомощия.

Фармацевтичният съюз настоява още на видно място в аптеката да стоят европейските карти на магистър-фармацевтите, така че пациентите да се ориентират кой ги обслужва.

Всички предложения ще бъдат внесени в здравното министерство през следващата седмица. Очаква се да бъдат обсъдени между съсловната организация и здравният министър.