"Протест" и "оставка" са символите на отиващата си 2013 г. Това показва национално представително проучване на агенция Алфа Рисърч, проведено в периода 30 ноември-8 декември чрез пряко интервю по домовете на 1011 пълнолетни българи.
"Протест" е символът, определен с голямо мнозинство (40 процента) от българските граждани, като описващ най-добре духа на изтичащата година. Носители на протеста са и три от поставените в топ 5 събития на 2013-а - гражданските протести срещу правителството на Орешарски, започнали след избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС (26 на сто), февруарските протести срещу високите сметки за ток (12 процента) и студентските протести (10 на сто), отбелязват от "Алфа Рисърч".
Думата "оставка" е посочена като един от символите на 2013 г. от 27 процента от анкетираните. За 16 на сто от хората "бежанците" са запомнящият се знак на годината, показва проучването.
За 47 на сто от българите годината приключва с негативна равносметка, съпоставима по сила единствено с настроенията в края на силно кризисни и предхождащите бурни обществени промени години, коментират от социологическата агенция. Четири са основните причини за ескалиращия ръст на отрицателните оценки в края на годината - икономическото състояние на бизнеса и домакинствата, критично ниското доверие в способността на правителството да се справи с предизвикателствата пред управлението, външните оценки за ситуацията в страната, липсата на обединяваща цел и идеи за развитието на България.
Неблагоприятната среда и отсъствието на лични перспективи са в основата на желанието на 6.7 процента от пълнолетните българи да заминат да работят в страна от ЕС след падането на ограниченията от 1 януари 2014 г., показва изследването. Две три от тях са до 30 г., а още 15 на сто - до 40г. 26 процента са с висше образование и 48 на сто - със средно.
От Алфа Рисърч отбелязват, че според досегашните проучвания около половината от декларираните намерения се реализират. Ако тази тенденция се запази, около 200 000 души ще напуснат България в близко бъдеще, очакват социолозите.
Партиите и политиците продължават да губят доверие, както заради неспособността си да зададат ценности и стандарти в публичния живот, така и заради вътрешните си скандали. БСП с 16.5 процента и ГЕРБ с 15.8 процента остават почти плътно една до друга, но с по-ниска подкрепа, отколкото в края на октомври, сочат данните от проучването.
НФСБ извлича дивиденти от скандалите в "Атака" и започва да привлича по-голямата част от националистическия вот - 3.5 на сто за партията на Валери Симеонов срещу 2.7 процента за тази на Волен Сидеров. ДПС (6.1 процента) запазва позициите си, също както и Реформаторският блок (6.9 на сто), чиито потенциални избиратели обаче съхраняват облика си на силно колебаещ се електорат.
Доминиращото обществено усещане, че настоящата ситуация е твърде неустойчива и опасна, за да се задържи дълго, отключва вълна от надежда за промяна към по-добра 2014-та, посочват от "Алфа Рисърч". 38 процента са оптимистите и 29 на сто - песимистите за следващата година. Надеждите са концентрирани около три символа - "морал", "избори", "успех". От постигането им до голяма степен ще зависи, дали ще се оправдае събудилият се оптимизъм за промяна и най-вече, за повече морал в политиката, отбелязват социолозите.