Все повече хора у нас - без шанс да си намерят работа. В цели области възстановяването на пазара на труда е почти невъзможно, предупреждават икономисти.

Най-сериозен отново е проблемът в Северна България. В тези райони квалифицираните млади хора изтичат, което стопява реалните шансове за инвестиции. А това стеснява и примката около трайно безработните.

Оказва се, че 75% от регистрираните в бюрата по труда нe получават обезщетения за безработица. Това означава, че са извън трудовия пазар повече от година.

А най-много близо една трета от хората без работа са в предпенсионна възраст. Преобладават жените.

Две трети от безработните са по-ниско образовани, като почти половината от регистрираните са учили по-малко или до 8-ми клас. Безработните висшисти са близо 10 на сто.

Цецка Йорданова е безработна от 12 години. Тя една от хилядите, които редовно се подписват на борсата, но обезщетение не получава. Дори при дълъг стаж - максималният срок е година. Прехранва се с произведеното от градината, гледа и малко животни.

„Чувствам се непотребна на държавата, чувствам, че сама за себе си не съм нужна, защото човек, който не може със собствени сили и труд да си изкарва насъщния хляб, той за какво е жив, на кого е нужен”,оплаква се Цецка Йорданова.

Селото на Цецка е доста отдалечено от областния център, където има повече възможности. Управителката на един от магазините във Враца казва, че няколко пъти се е обръщала към Бюрото по труда за работна ръка, но е скептична.

„Те са с високи претенции, претенции за пари, за работно време, но не и да покажат, че могат”, каза управителката Катя Дончева.

Ситуацията на много места в Северозападна България вече е отвъд критичната точка за възстановяване на пазара труда, казват анализатори. А липсата на подходящи кадри спира развитието на бизнеса.

„Много рязко нараства делът на предприятията, които казват, че не могат да намерят нужната работна ръка, за да разширят дейността си”, обясни икономистът Десислава Николова.

Експертите предупреждават, че ако не се вземат спешни мерки, така че образованието да отговори на търсенето, кризата на пазара на труда ще бъде необратима.

Най-ниски обезщетения за безработица през април са получавали безработните в Силистра и Търговище  - 251 лева, което под прага на бедност.

Средното обезщетение за безработица през април било 306 лв. на месец. По-високите заплати и съответно осигуровки в София вдигат и обезщетенията за безработица в столицата.

Средно в страната - 306 лв.

Силистра, Търговище - средно 251 лв.

София - 451 лв.