Почти 4,5 милиона българи трябва да участват в референдума, за да бъде успешен и решението от него да стане задължително, според сега действащия закон.
Сегашното законодателство не позволява легитимно да бъде проведено електронно допитване до народа, според специалистите в областта.
Освен много гласове пряката демокрация иска и много пари. Сметките варират от 10 до 40 милиона лева.
През февруари 2008 Бургас провежда първия в новата ни история референдум. В началото общината отделила 60 000 лева за гласуването и 10 000 за разяснителна кампания. Наложила се актуализация на бюджета и крайната сметка излязла около 116-120 000 лева, каза секретарят на общината Божидар Кънчев.
Референдумът се провали заради липса на кворум. Всеки бургаски избирател плати по лев и петдесет. Най-много пари при гласуване отиват за секционните избирателни комисии. Това не е непременно лошо - така десетки хиляди българи ще заработят надница от около 30 лева за ден като членове на комисии. Пак ние обаче ще платим с данъците си милионите за охрана на полицията.
Гласуване интернет би спестило тези средства и ще привлече много млади хора. Когато е приеман законът обаче идеята се е сторила твърде авангардна на депутатите.
Конституционният съд отмени експериментално електронно гласуване, защото то не гарантираше тайната на вота. Да се поправи законът и да се изработи система за 2-3 месеца е научна фантастика. Най-големият проблем обаче не е как си дадем гласа, а как да направим информиран избор.
„И двете страни - тези, които са за централата, и тези, които са против, трябва да извадят факти, простичко обаче, на 2-3 странички, да се подпишат и да ги публикуват. Аз досега такава позиция не съм видяла”, коментира Славея Христова от „Болкан Асист” – сдружение за подкрепа на гражданската активност.
Според социолозите, гласуването по интернет не би наклонило везните, защото младите са разделени по въпроса за "Белене" също като по-възрастните. От 2010 година насам "Белене" като цяло губи подкрепа.
„Очевидно дебатът за Белене като че ли повече е объркал хората. Не можем да се сърдим на някого, че не желае да отговори на един въпрос, когато не го разбира”, каза социологът Мира Янова.
Факт е, че един въпрос не е достатъчен, за да изчерпи темата за ядрената енергетика и "Белене". Последните данни, според проучване на МБМД, сочат, че 32 процента са "за" строежа на АЕЦ, спрямо 22, които са категорично против.
Масата хора - 46%, не биха гласували или не знаят как да отговорят в първото ни съвременно национално допитване.