1/4 от българските деца отиват със страх на училище, показва проучване на УНИЦЕФ. Репортер на "Хрътките" прекара две седмици сред учениците от едно столично училище, за да покаже истинските причини за насилието в клас.

В 92-о Основно училище "Димитър Талев" учат 300 деца от първи до седми клас. Няма училищен психолог и се налага в тази роля да влиза директорката Красимира Орсова. Тя показва ножове, които са били събрани от ученици.

„С течение на годините се научавам да разпозная в очите на едно дете има ли тъга, нещо мъчи ли го, случило ли се е и как би могъл човек да помогне на това дете”, казва Орсова.

Христо не говори, изглежда тих ученик. Миналата година обаче напада съученик - взема му блузата и я хвърля в тоалетната. Оказва се, че Христо е системно пребиван от родителите си. Пръстите на баща му се виждат на лицето му след шамар.

„Детето всяка сутрин идваше със сълзи на очите, гушкаше се при мен и започваше да ми обяснява колко е тъжен, колко е нещастен”, казва класната на 4 „а” клас Емилия Галова.

Заради обидна реплика Андрей напада своя съученичка. Родителите му са разделени. Майката категорично отказва да се грижи за него или пък да го вижда. „Аз си мисля, че тя ще ми звънне. Тя не иска да ме вижда”, разказва момчето.

„Вашите герои са напълно истински и считам, че в тези истории виждаме масовото явление във всяко едно българско училище”, коментира психологът Екатерина Димитрова.