Близо 11% повече български младежи са избрали да учат в чужбина, в сравнение с миналата година, сочат данни на Агенция за обучение зад граница.

Най-предпочитана е Нидерландия, следвана от Белгия, Италия и Великобритания. А най-желаните специалности са „Бизнес и мениджмънт“, „Компютърни науки“, „Изкуство и дизайн“, „Инженерни науки“ и „Медии и комуникации“.

Марта Русева е ученичка в 12. клас и вече се подготвя да кандидатства международно право в чужбина.

„Искам да попадна в друга среда, да видя света извън България, искам да се науча на нови неща, да се възползвам от възможностите, заради мултикултурната среда, в която ще попадна“, категорично е момичето.

Тя като по-голямата част от студентите избира Нидерландия.

„Първото ми желание е в Амстердам, защото там университетът предлага една интердисциплинарна програма, която е изключително иновативна. И съм проучвала, че такова нещо в България не се предлага“, обяснява Марта Русева.

 

Според статистиката Нидерландия постепенно отстъпва по интерес пред Италия, Белгия и Испания, които откриват много специалности с английски език.

„Смятам, че интересът се дължи най-вече на качественото образование в чужбина, на по-добрите бази, на връзката на университетите с бизнеса, както и на възможността за стажове по време на обучението. Отделно международната среда, начин на мислене и различната гледна точка са такива фактори, които осигуряват по-добрата реализация след време“, категоричен е Николай Христанов.

Кандидатите могат да избират между специалности като „Изкуствен интелект“, „K-pop art management“ или „Възобновяеми източници на енергия“. В топ 3 на предпочитаните специалности обаче остават „Бизнес“, „Компютърни науки“ и „Изкуство и дизайн“. Интересът към креативните специалности се увеличава.

Атанас Мишев е избрал да учи „Кино, режисура и медийна продукция“ в Германия заради условията, с които разполага университетът.

 

„Предлага ми база. Нещо, което беше изключително важно за мен, когато решавах къде да уча. Университетът точно, в който аз уча има изключително скъпа техника, до която мога да се докосна. Работим на изключително скъпи компютри за обработка“, обяснява Атанас Мишев.

И през тази година българи ще се обучават в някои от най-престижните университети в света, сред които университетът в Оксфорд, „Бокони“ в Италия, „Бъркли колидж“ в Бостън, „Кралски колеж“ в Лондон, както и техническите университети в Цюрих, Мюнхен и Берлин.