Днес започна предизборната кампанията за местните избори. Гласуването е на 27 октомври.
На старта на предизборната кампания депутатите решиха законово един правен парадокс. Селата, в които няма да има избори, ще има кметски наместници.
Дотам се стигна след последните промени в Изборния кодекс, при които прага за избор на така наречените селски кметове се вдига от 100 на 350 жители.
Това решение беше взето буквално в последния момент, защото депутатите излизат във ваканция от 16 до 25-ти октомври, за да участват в кампанията за местните избори.
В село Долна Вереница няма да гласуват за кмет на тези избори, защото са само 140 жители. Кика Давидкова иска тя да избира.
"По-добре да си избират хората в селото кмета, защото си го познават, знаят дали ще може да се справи тоя човек в трудни моменти", смята Кика Давидкова.
А кметът, който има три мандата зад гърба си, няма да бъде избиран, но може да бъде посочен за кметски наместник.
"Сега трябва да обясняваш, че гласувайки за общинския кмет, той ще назначи мен или нещо от рода", посочва Ивайло Иванов, който в момента е кмет на селото.
След като прагът скочи, се оказа, че над 1200 села няма да избират кмет. За да бъде назначен наместник трябва да бъде закрито кметството. До там обаче няма да се стигне - вече ще има кметства с кметски наместник.
„Имаме кметства, нямаме кметове, нямаме кметски наместници и населението ще бъде изправено пред абсурдна ситуация да не знае към кого да се обърне за дори и малки проблеми”, посочи депутатът от ВМРО – Искрен Веселинов.
Според Дора Янкова, депутат от БСП, в малките населени места няма лекар, не се е изпълнило и пожеланието във всяко селище да има и полицаи, а от време да се появява представител на общината е обидно към хората.
Александър Ненков, депутат от ГЕРБ, отбеляза, че за държавата е по-хубаво да има кметски наместници.
На 27-ми октомври пряко своя кмет ще избират в над 1960 села. В другите ще разчитат на наместници.