Днес честваме Васильовден по стар стил. В пернишкото село Люлин почитат местния народен обичай „Сурва”. С голям огън жителите на селото прогонват злите духове, изпълнява се и ритуалът „сватба”.

В Пернишко не обичат да ги наричат кукери – казват, че на празника са сурвакари или мечкари. Това разказа за bTV Георги Иванов – един от най-старшите в групата. Вече повече от 20 години Георги е част от най-значимия обичай за селото. Сурвакар е още от дете и си спомня каква е била традицията преди: „Едно време са се правили само мъже ергени. По този начин са си избирали невести. С маските са били. И кой която невеста си харесва, сваля маската, за да види, че я харесва”.

Освен че се маскира, Георги заедно с другите от групата прави сам костюмите си. Един лик, както местните наричат маските си, се прави дълго.

В старото кметство на село Люлин се съхраняват всички костюми, които се приготвят цяла година, специално за днешния ден.

Материали също се събират целогодишно, изработката започва от ноември.

„Традицията си е в селото. Това е най-голямата сурва. Фестивалът е друго. Тук си е най-хубавата сурва”, казва Георги.

Традиционно в село Люлин ликовете се правят от лескови пръчки, летви и боядисани пера от домашни птици. Звънците са най-важната част от обичая – те гонят злите духове.

Сурвакарите са толкова запленени от ритуала, че успяват да убедят и кмета на селото да стане един от тях.

„Начина, по който го правят – страстта, желанието. Това ме запали да стана част от групата. Преди това съм стоял като кмет до групата. Когато си вътре в ритуала, е много по-емоционално”, казва Евгени Евгениев.

Тази година той играе ролята на свекъра, за да представи класическия ритуал сурвакарска сватба с останалите от групата.