Бюджетът на Здравната каса за лекарствата за домашно лечение издъхва. Оформя се сериозен дефицит. В търсене на решение - касата започва преговори с фармацевтичните компании.

Всеки месец касата харчи повече от планираното за лекарства за домашно лечение. И ако не се вземат спешни мерки, бюджетът и по това перо ще излезе на червено рано-рано.

По план НЗОК трябва да харчи месечно около 44 милиона лева за лекарства за домашно лечение. Реално обаче харчи по около 48 милиона. При груба сметка това означава дефицит в края на годината от около 50 милиона лева - пари, които трябва да дойдат от някъде, за да не останат пациентите без лечение.

Затова и касата започна преговори с фармацевтичните компании. Чакат се и няколко законодателни промени, които също биха стопили малко харчовете.

Най-големият преразход на средства за домашно лечение има за така наречена биологична терапия на пациенти с ревматологични заболявания. Боряна е сред тези пациенти. Преди години й откриват болестта на Бехтерев.

"За да мога да бъдат тук днес, това е благодарение на тази терапия, защото аз в началото не исках да я започвам, страхувах се, защото е нова, защото може би има странични ефекти, но нямах избор. В един момент стана така, че аз не мога да се движа и можеше да не мога да ходя на работа", обяснява Боряна Ботева, пациент.

Биологичната терапия започва у нас през 2010 година. Броят на пациентите, които се лекуват с нея, расте с по около 1000 души на година. А разходите на касата за лечението им скачат от 5 милиона през 2010-а на 38 милиона през 2013-а.

„Това, което нас ни притеснява, е дали всички пациенти наистина са подходящи за това биологично лечение. Ние в тези години от 2011-а нямаме данни за ефективността от това лечение”, казва Маргарита Грозданова, НЗОК.

В момента касата поема 75% от цената на лекарствата за тези пациенти. Останалите 25% са за сметка на фирмите-производители. Така пациента не доплаща нито лев.

Плъзват обаче слухове, че за да спести пари, касата ще поема по-малък процент от цената, което автоматично означава, че за пациента лечението вече няма да е безплатно.

От касата твърдят, че това е крайна мярка. Засега водят преговори с производителите за поделяне на риска с тях. Част от фирмите вече са предложили решение - да поемат лечението на децата с ревматични заболявания до края на годината.

Предстоят преговори и с производителите на лекарства за други заболявания, за които също има преразход. Очакват се и законодателни промени, които да направят по-ефективно договарянето на цени. А нови лекарства да влизат в списъка с платените от касата само веднъж в годината. Дали всичко това ще даде резултат, без пациентите да бъдат ощетени - ще следим.