Шефът на НЗОК Пламен Цеков се обяви за връщането на миналогодишния вариант на финансиране на общопрактикуващите лекари. Това на практика ще сложи край на кризата с липсата на направления. Пламен Цеков ще внесе предложението на извънредното заседание на касата следобед.

В същото време в Бургас обявиха бойкот на прeдлаганите от Kасата лимити. От Сдружението, в което влизат държавните, общински и частни болници в Бургас настояват да отпаднат изцяло лимитите, които определят точно колко пациенти могат да лекуват. Това, според тях, ще ги доведе до фалит, а през лятото има опасност туристите да останат без безплатни здравни грижи по морето.

„Не може в едно здравеопазване, където говорим за живота и здравето на населението, да говорим за лимити. Болница от нашия ранг, която бих казал, че се равнява на болница „Пирогов" за Бургаска област, смея да кажа, че тази болница няма да бъда затворена, тя ще продължи да работи, но може да се стигне до такова положение, че да не може да заплаща ток, вода, лекарства - на практика да изпадне в несъстоятелност", коментира зам.-директорът на болницата в Бургас д-р Бойко Миразчийски.

Председателят на Сдружението на бургаските болници Семир Абумелих твърди, че болниците нямат друг избор, освен да обявят бойкот. „Ако тръгна да спазвам правилата, които са ми дадени от Здравната каса, трябва да съкратя 60% от персонала. Това ли е целта? Това е абсурд!,” категоричен е той.

Представители на болниците ще атакуват новата методика в Европейската комисия. Те настояват спешно да бъде върнат досегашния начин на заплащане на болничната помощ, а от следващия мандат да бъде сложен край на монопола на Здравната каса. От болниците са намерили начин как да бойкотират новата система - с декларации от самите пациенти къде желаят да се лекуват.

Междувременно председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) Цветан Райчинов заяви ден преди лекарския протест, че НЗОК е най-стабилният монопол в държавата. Той алармира, че след като бъде разпуснат парламентът, Пламен Цеков ще остане „напълно безконтролен”.

„Той не разбира, че не е Господ и с методиките, които въведе в Касата след като свърши лимита на даден лекар или лечебно заведение единствено НЗОК и еднолично той ще решава дали някой болен дали да се лекува или не, „каза още председателят на БЛС. Според него новите методики за финансиране от страна на НЗОК са копие на тези от 2010 г., когато бюджетът на Касата беше актуализиран два пъти и се стигна до първия лекарски протест.

Цветан Райчинов информира, че след запитване и гласуване 284 от общо 324 делегати на БЛС са поискали оставката на Пламен Цеков. Лидерът на съсловната организация обаче призна, че лекарите нямат предложение за нов управител на Здравната каса, нито имат желание да излъчат такъв.

Протестът предстои

Трудно е да се прогнозира колко души ще се съберат пред Националната и регионалните здравни каси в страната за планирания протест. Много от медиците не могат да напуснат работните си места. Искането на протеста е оставката на управителя на касата заради въвеждането на лимитите в болниците и при личните лекари.

В София например някои болници, сред които Специализираната по онкология и "Св. Анна" са с около 30% по-малък прогнозен бюджет спрямо миналата година. Във Варна около 25%, а в Ямбол с 24%. При общопрактикуващите лекари положението е същото. В Бургас са предвидени с 20% по-малко направления за специалист и 5% по-малко за изследвания. В Добрич направленията са намалени с 30 на сто, а в Плевен с 10%.

Семейните лекари с направления за тримесечие изчерпани още в края на януари, болници надхвърлили целогодишен лимит само за месец. Така описват здравеопазването в момента от Българския лекарски съюз.

Протестът на лекарите е предвиден за четвъртък следобед. Ако дотогава обаче управителят на здравната каса предложи отпадане на лимитите, искането за оставката му ще отпадне, казаха от съсловието. Ако не се върне стария начин на финансиране представители на болниците ще атакуват новата методика в Европейската комисия.