Министърът на енергетиката трябва да предприеме действия по предоговаряне на споразумението между "Булгаргаз" и турската компания "Боташ", за да бъдат защитени интересите на "Булгаргаз" и българската страна.
Това решиха депутатите в парламента след извънредното си заседание. Те приеха доклада, изготвен от временната комисия.
Преди извънредното заседание от БСП изнесоха данни по доклада и определиха сделката като „национално предателство“.
„От първия ден на този парламент твърдим, че е един от най-корупционните договори, подписан от служебното правителство на Румен Радев, с който плащаме по 500 хиляди долара или близо милион на ден без нищо да получаваме“, каза председателят на БСП Корнелия Нинова.
От ПП-ДБ обвиниха вече бившите си партньори от ГЕРБ-СДС, че се опитват да осуетят приемането на данните от доклада в залата, тъй като в началото на заседанието стана ясно, че той не е внесен в деловодството.
След кратка почивка от ГЕРБ-СДС внесоха доклада в деловодството, но обвиниха правителството на Денков, че е бездействало. Обясниха и че внасят без да имат правно становище от Енергийния холдинг, което може да се възприеме като разгласяване на търговска тайна, за което страната ни да бъде осъдена.
На този фон в Министерския съвет служебния премиер Димитър Главчев проведе среща с посланика на САЩ Кенет Мертен.
България и Съединените американски щати имат ползотворно сътрудничество в общите проекти от взаимен интерес, които ще допринесат за постигане на енергийната сигурност. Около това се обединиха Главчев и Мертен.
Подчертано бе взаимното задоволство от постигнатите резултати в сектор енергетика, особено в газовата диверсификация. Изтъкнато бе, че предприетите от България стъпки в тази посока са впечатляващи. Сътрудничеството между двете страни допринася за увеличаване на енергийната сигурност и диверсификация на източниците и маршрутите за доставки не само в нашата страна, но и в региона.
Премиерът Главчев изрази увереност, че партньорството със САЩ в ядрената енергетика също ще продължи. По време на разговора бе посочено, че проектът за изграждане на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" е сред основните приоритети в работата на настоящето правителство. Той е от стратегическо значение както за енергийната сигурност на България и региона, така и за постигане на целите за декарбонизация.
Сред обсъдените теми по време на срещата бе и напредъкът на проекта за разширение на подземното газово хранилище „Чирен“. Подчертано бе, че удвояването на капацитета за съхранение на природен газ е от стратегическо значение за енергийната сигурност, диверсификацията и развитието на газовия пазар в региона.