Ново огнище на шарка по дребните преживни животни. Заразата е установена в община Първомай.
Заради болестта до момента в Пловдивска област са евтаназирани почти една пета от всички овце.
Последното огнище на шарка е от бившия стопански двор на Първомай, където са умъртвени 30 животни. Сигналът за заразата е подаден от собственика. Мястото днес е обеззаразено.
Обектът е регистриран преди пет години само за пет овце. Стадото нараства до 30 животни, но не са маркирани.
„Но това, че не са идентифицирани самите животни води до там, че няма да получи обезщетение“, обясни д-р Михаил Кръстев, директор на ОДБХ-Пловдив.
Заразата унищожава дребното животновъдство в района, казват местните власти.
„Спазването на мерките зависи изцяло от съвместното им изпълнение от стопаните на животни“, каза д-р Кръстев.
В близост до последното огнище е фермата на Александър Алексиев, който отглежда 1500 овце.
За година стопанството му седем пъти попада в санитарната зона, но нито едно животно не е заразено.
Все още има ферми с наличие на шарка, които обаче не допускат провеждането на санитарни мерки, разказват още хората в района.
Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google






















