Ново изискване за част от фирмите у нас – в специална декларация пред Агенцията по вписванията, те трябва да посочат реалните си собственици. Това предвиждат последните изменения в Закона за мерките срещу изпирането на пари. 

Изискването не се отнася за всички компании, но масово в първите дни декларации подават и такива дружества, които не са задължени.

85 000 са фирмите и неправителствените организации, които трябва да посочат реалните си собственици

В първите 10 дни след 1 февруари, от когато тече срокът за подаване на декларациите, са ги подавали предимно фирми, които не е трябвала до го правят. 

Декларация за собственост не трябва да подават едноличните търговци, както и съдружниците в дружества с ограничена отговорност, които притежават над 25% от собствеността.

За кои компании трябва да се посочват реалните собственици и за кои не?

Този въпрос затруднява дори адвокати, които често посещават агенцията по вписванията. Така рискът да се наредят на опашки излишно стотици, се оказва голям.

Съветът е първо да проверите дали сте сред задължените да подадете декларация, за да не се окаже, че напразно сте платили нотариална такса за заверка на декларацията, което е задължително изискване, а след това и такса за подаването в Агенцията по вписванията.

Онези, които обаче притежават фирми у нас през офшорни компании, са длъжни да се обявят, категорични са от Агенцията по вписванията.

Така например Марк Жирардели или адвокатите му ще трябва да го впишат като мажоритарен собственик на „Юлен”.

Информацията за това кои са истинските собственици на фирми ще е публична, категорични са Търговския регистър.

Крайният срок за подаване на декларациите е 31 май. Глобата за неподадена декларация може да достигне до 10 хил. лв.