По-малко от месец до първия учебен ден. От Министерство на образованието вече пуснаха графика на ваканциите през новата учебна година за обсъждане.
Ето какъв е той:
- Есенната ваканция да е от 1 до 3 ноември
- Коледната ваканция да е малко по-дълга от обичайното - от 24 декември до 5 януари
- Междусрочната ваканция да е един ден - на 4 февруари
- Пролетната ваканция за 1. до 11. клас се предлага да бъде 10 дни – от 12 до 21 април
- За дванайсетокласниците тя да е традиционно по-кратка - от 17 до 21 април
Синдикат "Образование" коментира, че от общо 27 дни - 16 са официални празници или почивни дни. Недоволство има и сред родителите.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Като всяко дете Даниел се радва на всяка една ваканция. Майка му смята, че трябва да има промени.
„Ваканциите трябва да бъдат малко по-дълги, но да бъдат разпределени равномерно. Това може да се случи единствено когато има по-кратка лятна ваканция“, на мнение е Валентина Стоева.
От синдиката обясняват, че при обявените ваканции трябва да се отделят ясно почивните и официалните дни.
„Да не визираме есенната ваканция с ден, който така или иначе е неучебен за образователните институции“, посочи д-р Юлиян Петров, председател на синдикат „Образование“.
„Предложението на директорите е следното - при есенната да се добави и понеделник – 4 ноември. 1, 2, 3 ноември са традиционно три почивни дни. Няма го един ден, който да не е традиционно почивен, да се зарадват учениците“, коментира Симеон Ангелов, зам.-директор на столичното 119. СУ.
Синдикатите предлагат и още една ваканция.
„Нека имаме една зимна ваканция някъде в края на януари, началото на февруари, когато обикновено се случва да има такава, но ние се страхуваме да я фиксираме“, каза Петров.
От МОН обясниха: „Общественото обсъждане за графика на учебното време и ваканциите продължава до 26 август и все още постъпват становища, които ще бъдат разгледани преди утвърждаването.“
Предстои да стане ясен и окончателният график с ваканциите.