Близо 500 лекарства ще се продават на нови цени, които ще зависят от цените на същите лекаства в други 12 държави от Европейския съюз. Промяната засяга лекарствата с рецепта, която не се покрива от здравната каса.
Промяната е заради редакции в закона от края на миналата година, но едва сега е готова наредбата, която да ги приложи.
Променят се цените на лекарствата по рецепта, които не са в позитивния лекарствен списък. Те ще зависят от цените в 12 държави от ЕС, като най-ниската от тях ще важи за България. В Наредбата е предвидена и още една промяна, която засега лекарствата без рецепта - забранява се увеличение на цената им в продължение на една година.
В момента производителите на лекарства по рецепта, които не се плащат от Здравната каса, сами определят цената и тя е максималната за страната. С промените тази цена вече ще се определя от държавата.
Сред тези държави са Гърция, Румъния,Испания. Когато няма цена на производител там - сравнението се прави с резервна група от 5 страни. У нас ще важи най-ниската.
„Можем да очакваме, че новия режим който се въвежда, ще доведе до намаление на цените," коментира доц. Илко Гетов, член на Националния съвет по цени и реимбурсация на лекарствените продукти.
Всъщност, новият режим не е съвсем нов. До преди години действаше, сега се завръща, тъй като според Здравното министерство има неприемлив скок на цените.
Промяната ще засегне около 500 лекарства. Сред тях са такива за остеопороза, за профилактика на рахит, менингококова ваксина. Надценките за търговците на едро и за аптеките ще са същите, каквито и за лекарствата, които се плащат от Здравната каса.
„Това е добра новина за чиновниците от Националния съвет по реинбурсиране и цени на лекарствата, защото им позволява да упражнят политически и чиновнически рекет върху производителите на лекарства, така че наредбата е добра новина за тях, не за пациентите,” обясни Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването.
За лекарствата без рецепта пък наредбата забранява увеличение на максималната им цена в продължение на една година. Скок е позволен само с процента на инфлация.
„Само за една година бяхме свидетели как такива лекарствени продукти повишиха цените си с до 2-3 пъти или ако говорим в проценти с 200-300%,” обясни магистър-фармацевтът Антон Вълев.
Забраната за увеличение би засегнала медикаменти за главоболие, за болки в гърлото, при възпаление и температура. Ако обаче те се продават под регистрираната максимална цена, могат да си поскъпват, докато я достигнат.
bTV потърси за коментар двете асоциации в България - в едната членуват производителите на така наречените оригинални лекарства, а в другата - на генеричните. И от двете места заявиха, че ще излязат с офиацилано становище през новата седмица.
Наредбата е качена на сайта на здравното министерство има поне още седмица за нейното обществнео обсъждане, преди да влезе в сила.