Нова стратегия срещу нарушителите с кемпери и каравани по крайбрежието предприема Областната управа в Бургас – ще снима от въздуха с дрон дали превозните средства са разположени на пясъка или върху дюни.

Това се случва след проверките миналото лято, които обаче не доведоха до сериозен резултат, тъй като у нас все още липсва регламент за къмпингуването.

Километри в гората и край плажа са заети от свободно поставени каравани, навеси и палатки – цял град. Това семейство от Кърджали казва, че идва тук за първи път, само за почивните дни.

"За празниците сме тук, по принцип, да. Имаме няколко почивни дни,  пуснахме си петък и понеделник и сме тук за три-четири дена, казва един от почиващите с каравана. 

- Това място как го избрахте?

"Ами, като видяхме, че има много каравани общо-взето и решихме, че може. Питахме и те казаха, че дори си летуват тук, казаха, че стоят постоянно и че щом сме за ден-два, няма никакъв проблем", обяснява той.
 
В гората е изградено цяло съоръжение с мивка и течаща вода.

Подобни санитарни приспособления са поставени буквално на всяка крачка. Но има и още по-изобретателни собственици на каравани – като този, който е паркирал возилото си на първа линия на плажа без номер, но го е обградил със сигнално-охранителна система.
 
Много от караваните са със свалени номера, но има паркирани и от цялата страна, дори от чужбина. 

Компанията на Иван почива точно на това място и точно по този начин от години.

"Законът казва, че щом си на колела, можеш да си къмпингуваш навсякъде!" - Кой закон? - Законът, за горския фонд. Тук е горски фонд. На колела никой не може нищо да ти каже. Чувстваме се все едно сме някакви изхвърлени от обществото. - А защо така се чувствате? – "Ами защото всички плюят по нас. А пък то какво правим? Нищо! Каравани, после ги махаме, всичко си остава както си е", обяснява Иван Бошнаков, свободно къмпингуващ.

Казват, че не се притесняват от нови проверки, защото не виждат нищо наредно в това, което правят.

Снимка: bTV


 
"Ако има дюни, евентуално сме в нарушение, а то няма дюни, значи не сме в нарушение… Горският каза: "Няма по какъв начин да ви изгоним, единствено, ако замърсявате и палите огън. Обаче мисля, че не нарушаваме никакви правила и закони", казва още Бошнаков.

"Ако е вкарана наредбата вече, да има яснота къде може, къде не може, защото един вид излиза, че тук не може, но трябва да е упоменато къде може", казва Иво Павлов, свободно къмпингуващ. 

Докато чакат държавата да узакони начините за къмпингуване, горските са взели решение да отдават парцели под наем. Така за момента единствените явни нарушители остават тези, които паркират на самия плаж.

Снимка: bTV

"Специално за плажа Вромос тази година имаме уверение от Югоизточно горско предприятие, което стопанисва горския фонд на територията на област Бургас, че са в процедура по отдаване под наем… което от една страна е положително, защото ще регулира този процес. Ако има разположени пътни превозни средства върху дюните и пясъка… Областна администрация се сдоби с геодезически дрон и ние ще извършваме геодезическо снемане от въздуха и ще ги нанасяме върху специализираните карти и по този начин чрез органите на МВР ще пристъпим към връчване на тези нарушители на актове за административно нарушение", обяснява Владимир Крумов, областен управител на Бургас.
 
Масови проверки по цялото крайбрежие ще започнат в началото на юни.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK