Нови мерки за борба с инфлацията. Министърът на икономиката разпореди търговските ни аташета зад граница да събират данни за това колко струват основните хранителни продукти. Информацията ще се обновява всяка седмица.
Заради големия брой сигнали за това, че едни и същи продукти се продават на завишени цени във веригите тук и зад граница служебната власт разпореди да се следят цените в 7 европейски държави. Очаква се да стане ясно и кога и как ще заработи сайтът за съпоставка, с който кабинетът обяви, че ще бори цените на храните.
„Трябва ни партньорство с търговските вериги, ако те се съгласят на това, това ще повиши и доверието на българските граждани, а виждаме по сигналите, че хората са притеснени и аз ги разбирам и аз виждам много практики, които не мога да си обясня“, каза Атанас Пеканов, вицепремиер по управление на европейските фондове.
Според икономисти обаче поредната мярка няма да сработи, докато не се намеси законодателството и регулаторните органи.
„Това е част от една фасадна война, война срещу спекулата, търговците, срещу високите надценки. Важно е да се правят анализи, които да водят до резултати. Такива анализи по българското и европейско законодателство може да прави КЗК. То не става като просто отидем и гледаме някакви цени или смятаме абстрактни цени, трябва да се правят обстойни анализи“, заяви Лъчезар Богданов, който е главен икономист на Института за пазарна икономика.