В следващите 60 дни над 170 000 касови апарати трябва да бъдат сменени или софтуерът им да бъде подобрен, съобщиха от НАП. Търговци и представители на софтуерния бизнес готвят протест.

В ресторант касовите апарати са сменени преди три години. Пак заради изискване на данъчните. Пак с цел - да не се крият обороти.

Снимка: bTV


“Новата наредба с нищо няма да накара хората, които до момента не са издавали касови бележки да го правят”, каза Ричард Алибегов от Българската асоциация на заведенията.

Ресторантьорите се чудят дали и след три години упражнението няма да се повтори отново.

Между 200 и 300 лева струва нов касов апарат, но софтуерът към него може да надхвърли и хиляди.

Най-сериозни ще са трудностите пред големите компании, които имат собствени програми за продажбите. Те трябва да бъдат преработени.

Снимка: bTV

От софтуерния бранш са притеснени и че касовите апарати ще имат втори канал. Освен с НАП ще са свързани и с производителите. Така без проблем може да изтича информация.

„Не знам дали сте наясно, но една рецепта на добър готвач от централна софийска улица се продава на черно над 1000 лева”, отбеляза Ясен Тасев от Българската асоциация за развитие на бизнес софтуер.

От бранша, занимаващ се с електронна търговия, пък се сблъскват с друг проблем - определят ги като търговски обект при положение, че продажбите се случват виртуално.

„Задължението да имаме свързано физическо касово устройство при електронната търговия звучи малко абсурдно”, смята Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация.

Всички, които в края на март са без нови апарати и софтуер, трябва да спрат работа. От НАП отказаха коментар.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement