Да бъде отложена с една година новата методика за определяне на такса смет, която трябва да влезе в сила от 1 януари.
Такова предложение направиха от партия ГЕРБ с аргумента, че в противен случай от следващата година таксата ще скочи от 3 до 10 пъти в различните общини.
Идеята предизвика остро недоволство сред бизнеса, откъдето изтъкнаха, че справедливият принцип е – „замърсителят плаща“.
За къща с двор в димитровградското село Крепост Атанас Григоров е платил такса битови отпадъци за тази година близо 77 лева. И пак му се вижда много.
„Колко пъти пращам тука, препълнян е бункера и идват на три седмици един път да го вдигат“, казва той.
На няколко километра от село Крепост в общинския център Димитровград такса смет по новото изчисление на база брой живеещи скача на 113 лева на човек. Най-потърпевши ще са многодетните семейства, за които такса битови отпадъци може да стигне и до 1000 лева.
„Това е убийствено за населението и неслучайно на Националното сдружение на общините и всички кметове категорично взеха позиция да се въведе методика, която да е ясна“, каза Иво Димов, кмет на община Димитровград.
От ГЕРБ са внесли проект за промени в закона за местните данъци и такси, поискани от Националното сдружение на общините.
Асоциацията на организациите на българските работодатели е категорично против отлагането на новата методика за таксата за битови отпадъци.
„Категорично се противопоставяме на манипулативното твърдение, че финансовата тежест върху гражданите и фирмите ще се увеличи многократно. Нима многократно ще се увеличи количеството на битовите отпадъци? Напротив - с въвеждането на принципа „замърсителят плаща“, всички физически и юридически лица ще бъдат мотивирани да събират разделно отпадъците си, което ще намали както количеството на отпадъците, така и таксата за тяхното събиране, извозване, третиране и обезвреждане“, посочват от асоциацията.
Настроенията сред кметовете на общини и общински съветници са, че отлагането на прилагането на Закона за управлението на отпадъците и Закона за местните данъци и такси е целесъобразно.
От Министерство на финансите отказаха коментар с аргумента, че предстои обсъждане в парламента на внесеното предложение за отлагането на новата методика.