Нов трус в социалната сфера – в разгара на протести, скандали и оставки министерството промени размера на помощите за част от изделията за хората с увреждания.
В някои случаи сумите са драстично орязани заради съмнения за злоупотреби.
Държавата дава около 50 милиона лева годишно за изделия.
Списъкът с помощните средства и медицинските изделия за хората с увреждания и социалните помощи за тях не са променяни от повече от 10 години.
Сега със заповед на социалния министър Бисер Петков са въведени промени, които шокираха и хората с увреждания, и търговците.
За част от изделията сумите са драстично намалени – като за най-масовите слухови апарати, антидекубиталните възглавници и дюшеци.
Илиян Радев е с увреден слух от дете. Казва, че социалната помощ за качествените слухови апарати е недостатъчна и че е очаквал с промените държавата да намали доплащането, което хората правят. Вместо това се орязва помощта за най-масовите апарати – от 406 на 170 лева.
„Надеждите ни са попарени, особено на хората, които очакваме някаква помощ за доплащането”, заяви Илиян Радев.
Увеличена е обаче помощта за слухови апарати, които се ползват за деца и студенти, но само при първото им протезиране. При следващо сумата намалява.
За Теодора Нешева, която при смяната на апарата си ще попадне в по-малката сума, промяната е нелогична.
„Независимо дали уча, работя или съм пенсионер, на мен този апарат ми трябва, но за съжаление, държавата отпуска много малко пари и за мен не е достатъчно”, каза Теодора, която работи в Асоциацията на родителите на деца с увреден слух.
От социалното министерство обясняват, че са намалили цените на някои изделия, тъй като установили, че цената, на която търговците ги продават на хората с увреждания, е в пъти по-висока от тази, на която ги купуват.
„При някои от тези медицински изделия се установи многократно завишаване на тази цена”, отбеляза Марин Байчев от социалното министерство.
Например слухови апарати, купувани средно за 146 лева, се продават за 406, колкото е социалната помощ.
Антидекубиталните дюшеци се купуват средно за 108 лева, а се продават за 372.
„Нали трябва да се направи някаква печалба. Всичко се вдига – парно, ток, ползваме служебни коли, помагаме на инвалидите, придвижваме стоката,всичко е свързано с разходи”, категоричен е Пламен Пенчев, представител на фирма за помощни средства.
В списъка с изделията се вкарват и нови – като детски инвалидни колички, за които държавата ще отпуска 800 лева.
Помощта е определена след проверка на цените на вносителите, които декларирали, че струват между 150 и 500 лева.
Темата продължава утре в предаването „Тази сутрин” с гост социалният министър Бисер Петков.