Нов ръст на заразените с коронавирус. Данните показват, че от началото на годината до третата седмица на януари сме имали плавен, почти двоен спад на заразените. През последната седмица на януари обаче се забелязва покачване.
Броят на инфектираните за денонощие е близо хиляда души. Малко над 8% от пробите са положителни, което също е с повишение. Нараства броят и на настанените в болница – те са вече над 2 900. Повече са и тежките случаи – 279.
Все пак се запазва тенденцията излекуваните да са повече от заразените – за последните 24 ч. те са над 1500. 36-ма души са починали. Още близо 3 300 са получили ваксина.
Заради статистиката затягането на мерките срещу коронавируса - отново е на дневен ред. Това се случва на третия ден от частичното им разхлабване. Ако заболелите отново стигнат 600 на 100 хиляди души е възможно въвеждането на нови ограничения.
Междувременно София отново се върна в червената зона по брой заразени с коронавирус. В столичната болница „Александровска“ отчитат скок на хоспитализираните с коронавирусна инфекция, но на този етап повод за притеснение няма, увери директорът на лечебното заведение.
„Ние имаме ръст, ако мога да кажа, с няколко пациенти – за 4-5 дни от 48 са станали 54. Това е несигнифактно покачване на броя, но аз лично очаквам това да продължи в някаква степен“, обясни проф. Борис Богов, директор на УМБАЛ „Александровска“.
Тревожна и напрегната – така пък директорът на Столичната регионална здравна инспекция д-р Данчо Пенчев описа ситуацията в столицата: „Не мога да бъда позитивен, тъй като от миналия ден София отново влезе в червената зона. Започва плавното повишаване на хоспитализациите в София-град“.
На въпрос защо на фона на тази статистика мерките са били разхлабени, шефът на СРЗИ отговори, че ограниченията са били отменени преди да имат тази информация. А те ще бъдат затегнати, ако тенденцията за ръст се запази.
„Тогава, когато преценим, че съществува ясна тенденция, която да изисква мерки, бъдете сигурни, че Вие ще бъдете първите, които ще разберете. От друга гледна точка, каквито и аргументи да даваме на обществото, хората не са затворници“, обясни здравният министър проф. Костадин Ангелов.
Расте и броят на диагностицираните в София с липса на така наречения S-антиген.
Липсата му в PCR тестовете води до подозренията, че става въпрос за новия вариант на коронавируса от Великобритания. За всички тях се знае, че не са пътували скоро извън страната.
Анализаторът Петър Велков също очаква ръст на новозаразените през следващите дни: „Песимистичният сценарий е увеличение на заболеваемостта в много по-кратки срокове, отколкото сме свикнали това да се случва. Тоест, този анализ, който правим на 14-дневна база, ще е закъснял. Трябва да правим превенция на база 7-дневен анализ. Защото, ако новият вариант стане доминантен, нещата ще ескалират за дни!“
До края на месеца здравното министерство планира да създаде Национална програма за рехабилитация на преболедувалите COVID-19. Пионер в това е „Александровска“ болница, където още на осми февруари стартира тяхната „ПостКовид“ програма.