Тревожни данни за интереса на българите между 25 и 64 г. към ученето през целия живот – последните данни на Евростат показват, че миналата година хората, които са участвали в различна форма на образование, намаляват и вече са едва 1.4%.
Това е почти десет пъти по-малко от останалите страни в Евросъюза, показват данните на статистиците.
Начело в класацията е Швеция, където близо 40% от анкетираните в тази възрастова група са избрали да се обучават, независимо от напредването на годините си. Може ли да се обърне тенденцията у нас?
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Даниел е на 56 години, като от близо 20 години работи като таксиметров шофьор. По професия обаче е шлосер-монтьор – специалност, придобита в техникум за средно образование.
„Много млад се ожених и децата като се пръкнаха, трябваше да тичам и да изкарвам пари. Тези деца искат да ядат. Те гладни няма да седят. А сега вече ми е късно. Тия младите да учат“, категоричен е Даниел Тодоров.
Според експерти е притеснителен фактът, че хората, решили да получат още знания, продължава да намалява с всяка година. В някои училища средният успех на зрелостниците по БЕЛ е под „среден“. А половината от 15-годишните са под линията на функционалната неграмотност по математика, според международното изследване PISA.
„Ученето през целия живот е разпознато от държавата като приоритет. Но все още мерките, които се взимат, са насочени към директното създаване на заетост и по-малко към ученето. Повечето хора искат принципно да учат, но не намират време да го направят. Проблем е също така финансовата част, както и необходимостта от транспорт“, пояснява Зорница Иванова от ИПИ.
Обучаващите се в този образователен център са между 25 и 50 годишни. Освен постоянният интерес към компютърните курсове, се отчита и засилено търсене на уроците по сладкарство и готварство.
„В момента даже съм записала курсист, който се преквалифицира за ел. техник. Работил е като военен, но вече пенсионер. Някои хора се записват само за собствено самоизграждане. Имаме например курс по психология само за тази цел“, обяснява Христина Дреджиева, технически организатор в учебен център.
Даниел дава пример с дъщеря си, която в момента е на 32 години и учи за медицинска сестра.
„Те нека да учат, но да търсят това, което ще има реализация с него, а не само, като да иде да учи – едно, две, три висши и каква е файдата, като няма реализация“, коментира Даниел Тодоров.
По темата работиха Николета Хаджийска и Маргарита Стефанова.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK