За 20 години нито лев не е постъпил в Здравната каса от осъдени, които умишлено или под въздействието на алкохол и наркотици са наранили човек. 

Законът предвижда извършителите да възстановят на НЗОК разходите за лечение на пострадалите.

Такъв е случаят с Милен Метев, който точно преди 4 години става жертва на пиян и дрогиран шофьор, докато се прибира от разходка с мотора си.

„Видях знак за ограничение на скоростта от 60 км/ч, намалих на 50. Движейки се в тази част на кръстовището, чух изключително силен взрив, трясък, който не разбрах какъв е и преди да разбера се озовах на земята”, спомня си Метев.

Техническата експертиза показва, че колата се е движела с близо 200 километра в час, а шофьорът е бил пиян и дрогиран.

„Автомобилът е идвал от юг, излязъл е извън пътното платно, блъска се в един от бетонните блокове, после в мен”, разказва Мартин.

Неврохирургът д-р Светослав Тодоров, който дава дежурства и в Спешното отделение на бургаската болница, е убеден, че е наложително виновните да си плащат.

„Няма дежурство в Спешно отделение, където да не бъдат доведени поне един или двама злоупотребили с алкохол, които се водят тук за освидетелстване и вземане на кръвните проби”, разказва Тодоров.

От Здравната каса казват, че не са търсили пари от осъдените, защото е липсвало процедура за това.

Министерството предлага съдът да информира институцията за осъдените в едномесечен срок, а данните да се вписват в регистър. Никой не знае колко са пропуснатите ползи.

„Средната цена на една клинична пътека е 850 лева, става въпрос за десетки милиони на година”, смята управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев.   

„И като потърпевш, и като гражданин смятам, че всеки човек трябва да носи отговорност за своите действия”, казва Милен Метев.

Възстановяването на Милен след инцидента продължава. 

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement