Родители и близки на деца и възрастни, загинали при катастрофи протестираха в столицата срещу убийствата по пътищата у нас.

Някои от хората носеха плакати с надпис "Аз съм Сияна" - седмица след катастрофата край Телиш, при която загина 12-годишното момиче.

Протестът "Аз съм Сияна" започна пред Съдебната палата. Основното искане – спиране на войната по пътищата. 

"У нас наказваме жертвите, у нас наказваме семействата на жертвите. Всъщност правата са на страната на убийците", казва Николина Петкова, майка на загиналия Филип. 

Пътни експерти и днес повториха, че въпреки многократно подаваните сигнали за нередности, реални действия от Агенция пътна инфраструктура почти няма.

"Първият сигнал ни е изпратен в края на юли, вторият сигнал в началото на август. Отговориха ни в средата на ноември. Но ни отговориха не че е свършена някаква работа, а някога предстояло нещо да се направило", коментира Диана Русинова, пътен експерт, Европейски център за транспортни политики.

Протестът премина през министерството на правосъдието, а министърът слезе при хората. 

"Един от основните проблеми е бавното правосъдие. Затова така както обещахме на родителите, на близките на загиналите, подготвихме промени, с които да можем да ускорим тази част, в която най-много се бавят делата – експертизите", каза Георги Георгиев, министър на правосъдието.

Недоволството се пренесе и пред сградата на Народното събрание, където полицията не допусна протестиращите до вратите.

Последната точка на протеста беше сградата на Агенция пътна инфраструктура. Там протестиращите поискаха оставката на шефа на пътната агенция.

"Ако с оставката ми ще спрат да загиват деца, я подавам веднага. Но мисля, че това няма да се случи. Отговаряли сме на всички сигнали. Сигналът от полицията, че завоят е опасен сме реагирали. Дали сме задание да се изпълни. През април месец трябваше да се изпълни", коментира Йордан Велчев, председател на УС на АПИ. 

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов също коментира темата с пътната безопасност.

"Пътният травматизъм е една от тези теми, за който непрекъснато говорим и обсъждаме. Контролът по пътищата трябва да се завиши", заяви той.

Това може да стане с необозначени полицейски коли по пътищата, глобяване нарушителите на пътя, поставяне на колчета и релефна маркировка. За целта се изискват законодателни инициативи и взаимодействие с другите институции, посочи министърът.

На този фон лекари заявиха, че избягват да преминават по фаталния път, където загина Сияна. Заради лошото му състояние и неразумно шофиране.

"Изпреварват линейката, никой не се съобразява, като видят полицейски коли, движението става вече нормално", казва Петър Кръстев, шофьор на линейка.

Обходният маршрут на линейките до Плевен е двойно по-дълъг.

"Шофьорите смятат, че са безнаказани, пътищата са лоши, но това още повече трябва да увеличи тяхната отговорност, това никой не го спазва", казва д-р Силвия Моева, зам.-директор на ЦСМП-Ловеч.

Апелът на медиците към институциите е за нормални трасета, повече контрол и разум на пътя.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK