Министерството на здравеопазването не може да попречи на Общинския съвет в Пловдив да закрие Белодробната болница „Д. П. Кудоглу". Решението за това беше взето на 21 март заради натрупани дългове от над 4 млн. лв. на лечебното заведение и въпреки многократните протести на лекарите.

„Собственик на болницата е общината и здравното министерство не разполага с необходимите инструменти за въздействие над Общинският съвет срещу решението за затварянето,” коментира зам.-министърът на здравеопазването д-р Мирослав Ненков на организирана от него среща.

Лекарите от белодробната болница се притесняват, че ще останат без работа, а туберкулозно-болните от Южна България няма да имат достъп до лечение. Д-р Ненков обаче увери, че е създадена необходимата организация за осигуряване на качествени медицински грижи в Университетска болница „Св. Георги" в Пловдив. Министерството вече е осигурило за това 700 000 лв. и предстои да отпусне още 300 000 лв. за дооборудване.

В болница „Св. Георги" е осигурен самостоятелен вход за прием на болните, както и специална климатизираща апаратура с най-модерни филтри в съответствие с изискванията за туберкулозно болните. „Досега в Белодробната болница такава модерна апаратура не е имало,” уверяват от Здравното ведомство. Очаква се новата структура да заработи през месец май, като капацитета й позволява безпроблемно да поеме всички нуждаещи се от региона.

„Благодарение на МЗ в Пловдив ще има структура с такова ниво на компетентност и с такива условия, каквито няма другаде в страната,” каза директорът на Университетската болница проф. Карен Джамбазов. Той обясни, че с разкриването на новата дейност в Университетската болница ще е необходимо да бъде нает допълнителен медицински персонал от работещите досега в Белодробната болница.