Миньорската професия - в топ 10 на най-опасните в света. Въпреки това хиляди хора слизат всеки ден под земята. Освен в лицензираните рудници, има и нелегални копачи на въглища. В Световния ден, посветен на безопасността на труда, екип на bTV влезе в една незаконна мина.
Тя е затворена преди 15 години. Част от миньорите си намират работа в Ораново, други остават без препитание. Подгонени от недоимъка, те продължават да копаят въглища, само че незаконно.
Незаконната мина е строго охранявана. Десетината, които добиват въглища в нея, работят за себе си - на групи, а всяка дупка си има „собственик". Без трудов договор, без осигуровки и без страх от това да останат затрупани под земята.
„Къде да идем да работим като няма никъде работа. И да идем някъде, отиваш, бачкаш и накрая пари няма. Тук не ме е страх - въздух си имаме, всичко. После идват на место хората и си ги купуват, защото са много по-качествени от това, което се внася в страната”, казва един от незаконните миньори.
Преди години мината в Брежани е давала работа на стотици семейства от района. Атанас Воденичарски работил като миньор 10 години.
„Не е лесно, защото и крак съм чупил вътре и просто не е труд. Дръндава беше зидарията, с транспорт се движехме вагоните, без да знаем - кракът малко навън излиза и става белята.
Кой не го мисли най- лошото – че няма да излезе. Виснал е пластът над теб и никога не можеш да предвидиш. Има моменти, когато слагат се подпорите, почва да пропада надолу”, обяснява мъжът.
За трудовата злополука не получил обезщетение. Въпреки това си спомня с носталгия за времето, когато имал пари да издържа семейството си.
Иначе рудник Ораново, в който при инцидент от 16 юли миналата година загинаха четирима миньори, продължава да работи. Всички институции установиха, че няма виновен за трагедията.