Започват проверки за формирането на крайната цена на храните в магазините, обяви земеделският министър Кирил Вътев. Причината е в необосновано високите крайни цени, на които се предлагат на потребителите основни хранителни продукти.
Млекопроизводители са сигнализирали, че в търговската мрежа цената на млякото е шест пъти по-висока от изкупната. А индексът на тържищните цени, който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, остава без промяна тази седмица спрямо предходната.
Черешите на едро продължават да поевтиняват, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Ягодите пък продължават да поскъпват. По-скъпо се продават лимоните и бананите. Спад в цената се наблюдава при зеленчуците, с изключение на доматите. Пилешкото месо поевтинява, както и олиото.
Междувременно от „Ние, потребителите“ съобщават за некоректни търговски практики. Клиенти на импровизирана сергия със скъпи плодове като малини, капини и боровинки, не могат да получат информация за цената на килограм от плодовете. Оказва се, че когато те попит, получава отговор колко струва 100 грама от продукта.
При извършеното наблюдение е установено също така, че на тази сергия цените на малините, например, не са били обявени предварително, което дава възможност на търговеца да ги определя в движение - в зависимост от клиентите.
Още преди месец от „Ние, потребителите“ предупредиха за подобни некоректни практики - по сергиите масово има етикети, които вместо да посочват цената за един килограм, показват колко струват 100 или 500 грама. Те припомнят, че Законът за защита на потребителите задължава търговците да обявяват цената за единица мярка, в случая – за килограм. В противен случай се създава усещането, че продуктът е по-евтин. За тези нарушения трябва да следи Комисия за защита на потребителите.