На прага на новия летен сезон хотелиери в Слънчев бряг плашат с протести. Спорът кой да плаща и поддържа инфраструктурата в курорта е на път да взриви напрежението. Недоволните настояват за спешна среща с бъдещия служебен премиер.

Спорът между хотелиерите, ръководството на курорта и община Несебър за това на кого да бъдат алеите, осветлението и зелените площи и кой трябва да плаща, за да не се озоват туристите на тъмно и сред боклуци е от 12 години. Прагът на търпимостта изглежда вече е достигнат.

Хората в бранша са изнервени и от факта, че не остана време за приемане на промените в Закона за туризма, които щяха да решат проблема.

План-сметката на ръководството на курорта за поддържане на алеите, тротоарите и уличното осветление, при това на санитарния минимум, показва, че трябват 1,2 млн. лева за сезона.

„На този етап се стига до недостиг на финансови средства... когато падне един по-сериозен дъжд алеите в Слънчев бряг се превръщат на водни канали,” коментира пред bTV изпълнителният директор на „Слънчев бряг” Златко Димитров.

Половината от парите трябва да дойдат от хотелиерите, които отказват да плащат такса на акционерното дружество. Според хотелиера Сава Чоролеев курортът може да фалира, а улиците да бъдат разпродадени от съдия-изпълнител".

Възстановеният вчера от съда кмет на Несебър Николай Димитров поиска дружеството да бъде ликвидирано, а общината да поеме контрола върху курорта. Подкрепиха го хотелиерите, които плащат такса на общината, но само ако и те участват в управлението на Слънчев бряг. Иначе заплашиха с бунт.

Нерешени остават и проблемите с паркирането, шума от заведенията и алкохолните турове. От МВР предлагат пос-терминали да заменят попълваните на ръка адресни карти на туристите, а те да бъдат свързани с полицията. Софтуерът е на полицията, а цената на устройствата - около 3000 - 4000 лева.

„Този технологичен скок ще доведе до първо - контрол в реално време, засичане на издирвани лица, обявени в Шенгенската информационна система, както и в реално време засичане на неистински документи,” обясни Милен Димитров от Областната дирекция на полицията в града.

Подобно на касовите апарати, устройствата ще са за сметка на хотелиерите. Иначе, от полицията признаха, че заради атентата на летището в Сарафово миналото лято са изпуснали положението с престъпността на улицата. Наложило се да отклонят значителен ресурс за охрана на хотелите с израелски туристи, а това довело до пренебрегване на т.нар. фалшиви проститутки - джебчийки, които предлагат секс услуги на туристите, за да ги ограбят. Това лято обещаха да компенсират. Похвалиха се обаче, че са секнали измамите в чейнджбюрата. Миналото лято имало само няколко жалби, но нито една довършена до край измама.